8 czerwiec 2021

7 osób zatrzymanych za wyłudzenie 45 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

fot. PAP
Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali 7 osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, której są podejrzani o wyłudzenie 45 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt, którego nie było. Osoby te, w różnych konfiguracjach, próbowały zdobyć kolejnych 46 mln zł.
REKLAMA

Nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, przekazała PAP we wtorek, że funkcjonariusze z białostockiego zarządu biura wspólnie z podlaskimi przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 7 osób, w związku ze śledztwem dotyczącym działalności grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze z budżetu Unii Europejskiej.

"Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Przeszukano kilkanaście miejsc zamieszkania oraz obiekty użytkowane przez podejrzanych i siedziby podmiotów gospodarczych, zabezpieczając przy tym dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie" – przekazała nadkom. Jurkiewicz.

W toku postępowania prowadzonego pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalono, że podejrzani uzyskiwali środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego reprezentowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. "Podejrzani przedkładali dokumenty potwierdzające nieprawdę w celu uzyskania dofinansowania projektów wdrażających innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej. Posługiwali się dowodami zakupu profesjonalnych linii produkcyjnych, dostarczanych przez spółki zarejestrowane w Warszawie oraz Tajwanie. Reprezentował je lider grupy przestępczej, który wielokrotnie zawyżał wartość towaru i zapewniał środki finansowe na działanie grupy" – podał Dział Prasowy PK.

Podejrzani mieli także pozorować obrót wyrobami higienicznymi poprzez fikcyjną ich sprzedaż do krajów Bilskiego Wschodu, "realizując" tym samym wymogi projektu unijnego. Prokurator przedstawił wszystkim podejrzanym zarzuty wyłudzeń funduszy unijnych. Sześć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego dwie osoby są podejrzane o kierowania tą grupą. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa wyłudziła 35 mln zł z UE i próbowała wyłudzić kolejnych 37 mln zł.

"Jeden z kierujących grupą i osoba ściśle powiązane z grupą, usłyszeli dodatkowe zarzuty, dotyczące wyłudzenia kolejnych 11 milionów złotych i usiłowania wyłudzenia 8 milionów złotych tytułu dofinasowania ze środków unijnych” – podała Prokuratura Krajowa. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

"Decyzją sądu pięcioro zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego do 100 tysięcy złotych" – przekazał Dział Prasowy PK.

Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy "nie wykluczają dalszych zatrzymań". (PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-08-25 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 20:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-29 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 15:00
miejsce
STATEK RUSAŁKA, Wrocław, PRZYSTAŃ...
wstęp biletowany