18 listopad 2022

Blisko 80 cudzoziemców próbowało w czwartek przedostać się z Białorusi do Polski

zdjęcie: Blisko 80 cudzoziemców próbowało w czwartek przedostać się z Białorusi do Polski / fot. PAP
fot. PAP
78 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w piątek rano Straż Graniczna. Część migrantów zatrzymano, gdy przeprawili się przez graniczne rzeki.
REKLAMA

Jak podała na Twitterze SG, wśród osób, które próbowały we wtorek przekroczyć granicę byli obywatele m.in. Kamerunu i Egiptu.

SG na terenach ochranianych przez placówki straży w Krynkach, Bobrownikach i Michałowie (woj. podlaskie) zatrzymały 20 osób, które przeprawiły się przez rzekę Świsłocz. Kolejnych 11 cudzoziemców zatrzymano, gdy przeszli przez rzekę Narew (woj. podlaskie) - podała SG.

Z danych SG wynika, że od początku miesiąca zanotowano w sumie ponad 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,1 tys. prób.

Trwa budowa tzw. zapory elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna, która ma mieć 202 km, obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Kilka dni temu SG poinformowała, że pierwszy odcinek zapory elektronicznej został już odebrany od wykonawcy. To odcinek o długości 21 km koło Kuźnicy, jest tam m.in. ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 16:36
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany