26 kwiecień 2022

Ratownicy dotarli do poszkodowanego górnika

zdjęcie: Ratownicy dotarli do poszkodowanego górnika / fot. PAP
fot. PAP
Zastęp z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego dotarł do jednego z czterech poszukiwanych górników w jastrzębskiej kopalni Zofiówka – podał we wtorek dyrektor ds. pracy w Zofiówce Marcin Gołębiowski. Obecnie podejmowane są próby wydostania poszkodowanego spod wody.
REKLAMA

"Tuż przed godziną 15 zastęp Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego dotarł do jednego z poszkodowanych. Lokalizacja odpowiadała temu, co uzyskaliśmy z sygnałów lamp. Obecnie podejmowana jest próba wydostania go spod wody oraz przetransportowania poszkodowanego do bazy, a następnie na powierzchnię" – powiedział na briefingu prasowym Gołębiowski.

Dyrektor powiedział, że zastęp pracuje nadal. "Będziemy próbowali zlokalizować pozostałych trzech pracowników" - zaznaczył.

W Zofiówce w sobotę ok. godz. 3.40 doszło do wstrząsu w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów. Towarzyszył temu wypływ metanu; nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. W tym rejonie było wówczas 52 pracowników; 42 wyszło o własnych siłach.

Czterech z dziesięciu poszukiwanych górników znaleziono jeszcze w sobotę wieczorem, ok. 220 metrów od czoła przodka. Nie żyli. W poniedziałek rano ratownicy dotarli do dwóch kolejnych pracowników, także już nieżyjących.

O namierzeniu sygnałów lamp górniczych pozostałych czterech górników władze Zofiówki informowały już w poniedziałek wieczorem. Wskazywały jednak, że aby dojść do poszkodowanych, niezbędne jest wypompowanie wody, która zalała końcową część wyrobiska. To jest czynione. Pod ziemią działają dwie wydajne pompy. Lustro wody sukcesywnie się obniża.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany