11 listopad 2022

Stadion PGE Narodowy - obiekt za prawie 2 mld zł zamknięty z powodu wykrytej wady

zdjęcie: Stadion PGE Narodowy - obiekt za prawie 2 mld zł zamknięty z powodu wykrytej wady / fot. PAP
fot. PAP
Stadion PGE Narodowy w Warszawie został zamknięty z powodu wykrycia wady konstrukcyjnej elementu dachu. Obiekt powstał przy okazji organizacji przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. i kosztował niemal 2 mld zł.
REKLAMA

Jak wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronie PGE Narodowy. Podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej.

"W związku z wykryciem wady, po niezwłocznym uzyskaniu rekomendacji konstruktora przedmiotowej konstrukcji, firmy SBP z siedzibą w Stuttgarcie, jak i jej wykonawcy, włoskiej firmy Cimolai, a także po rekomendacji ekspertów i w trosce o bezpieczeństwo, operator PGE Narodowego podjął decyzję o tymczasowym wyłączeniu stadionu z użytkowania” - poinformowano.

„W wyniku przeglądu ujawniono wadę konstrukcyjną jednego z łączników. W związku z tym operator PGE Narodowego natychmiast zwrócił się do projektanta konstrukcji, firmy SBP i jej wykonawcy, firmy Cimolai w celu konsultacji i zdiagnozowania przyczyn zaistniałej sytuacji” – przekazano.

Niemiecka firma SBP pytana przez PAP o szczegóły uzasadnienia swojej rekomendacji odpowiedziała: "Prosimy o skierowanie go (pytania - PAP) do NCS (Narodowego Centrum Sportu Sp. z o.o.) właściciela obiektu. Nie wolno nam tego komentować".

Stadion Narodowy powstał w niecce Stadionu X-lecia zbudowanego na warszawski Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 r. Pierwsze prace budowlane zaczęły się we wrześniu 2008 roku, a zakończyły się 30 listopada 2011. Koszt inwestycji zamknął się kwotą blisko 2 mld złotych. Obiekt może pomieścić 58 tys. widzów i nosi imię Kazimierza Górskiego (1921-2006), w latach 1970-1976 selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 r. reprezentacja zajęła trzecie miejsce.

W kwietniu 2007 r. UEFA zdecydowała, że piłkarskie mistrzostwa Europy 2021 zostaną rozegrane w Polsce i na Ukrainie. Strona polska wskazywała we wniosku o organizację, że mecze będą rozgrywane m.in. na nowym Stadionie Narodowym w Warszawie, którego budowa miała ruszyć w tym samym 2007 r. i zakończyć się w 2009 r.

Pod koniec sierpnia 2007 r., ówczesny premier Jarosław Kaczyński poinformował, że Stadion Narodowy powstanie w miejscu Stadionu X-lecia, a we wrześniu ówczesna minister sportu Elżbieta Jakubiak ogłosiła, że nowy obiekt powstanie na błoniach Stadionu X-lecia, który z kolei nie zostanie wyburzony, lecz przekształcony w halę sportową. W październiku Jakubiak powołała spółkę Narodowe Centrum Sportu, której powierzono zasadnie budowy stadionu. W listopadzie 2011 r. kontrakt na projekt stadionu zdobyła pracownia architektoniczna JSK Architekci. W grudniu ówczesny minister sportu Mirosław Drzewiecki ogłosił, że Stadion Narodowy powstanie w niecce Stadionu X-lecia, a nie na jego błoniach.

Budowa Stadionu Narodowego zaczęła się w 2008 r., w maju rozpoczęło się pierwsze próbne palowanie terenu. Budowa miała zakończyć się do połowy 2011 r. W czerwcu do NCS projektant złożył projekt budowlany Stadionu. Unikatowym rozwiązaniem miał być ruchomy dach stadionu zawieszony na stalowych linach, ze stalową zwisającą pośrodku iglicą.

We wrześniu 2008 r. NCS wybrało firmę, mającą rozebrać stary stadion, a w kwietniu 2009 r. przetarg na budowę wygrało konsorcjum PBG z Hydrobudową Polska, Alpine Bau Deutschland, Alpine i Alpine Construction Polska z ofertą o wartości 1,53 mld zł netto, czyli ponad 1,9 mld zł z podatkiem VAT. Termin ukończenia został określony na połowę 2011 r.

W grudniu 2010 r. przeprowadzono operację podnoszenia dachu stadionu, symboliczna wiecha, oznaczająca zakończenie prac konstrukcyjnych dachu zawisła na Stadionie 4 stycznia 2011 r. W marcu tego roku ogłoszono, że oficjalne otwarcie stadionu nastąpi 27 sierpnia.

6 września 2010 r. miał na nim zostać rozegrany pierwszy mecz piłkarski - spotkanie Polska-Niemcy. Jednak w połowie maja inspektorzy nadzoru z NCS wykryli usterkę w montażu żelbetonowych schodów, montowanych z gotowych elementów prefabrykowanych. Wada montażu poszczególnych części zagrażać miała, zdaniem specjalistów, bezpieczeństwu użytkowników. Na początku czerwca NCS przyznało, że termin meczu jest zagrożony i dało wykonawcy 14 dni na usunięcie wad. Kilka dni później ówczesny premier Donald Tusk ogłosił, że Stadion zostanie otwarty 30 listopada 2011 r., dodając, że koszty kontraktowe nie będą przekroczone. Mecz Polska-Niemcy przeniesiono do Gdańska.

Także w czerwcu 2011 r. konsorcjum budujące Stadion podpisało z NCS ugodę z nowym terminem zakończenia prac - 29 listopada. 28 sierpnia po raz pierwszy uruchomiono biało-czerwoną iluminację Stadionu Narodowego. Protokół odbioru obiektu NCS przekazało konsorcjum budującemu Stadion 30 listopada 2011 r.

16 grudnia 2011 r. nadzór budowlany oficjalnie przekazał Stadion do użytkowania. Gotowe były trybuny i pomieszczenia pod nimi, ale na płycie ciągle trwały prace. Z powodu tych prac i braku odbioru płyty straż pożarna nie zgodziła się na oficjalne otwarcie, planowane na 29 stycznia. Ostatecznie jednak zgoda została wydana i Stadion otwarto zgodnie z planem, 29 stycznia. Pierwszy mecz - towarzyskie spotkanie Polska-Portugalia rozegrano na Stadionie Narodowym 29 lutego 2012 r. 6 czerwca 2012 r. rozegrano na nim mecz otwarcia Euro 2021 - Polska-Grecja.

W 2015 r. sponsorem tytularnym stadionu została największa polska spółka energetyczna PGE i wtedy obiekt zmienił nazwę na PGE Narodowy.(PAP)

wkr/ bml/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany