kategoria: Budownictwo
29 maj 2024

22 mln zł kosztowała modernizacja portu we Fromborku nad Zalewem Wiślanym

zdjęcie: 22 mln zł kosztowała modernizacja portu we Fromborku nad Zalewem Wiślanym / pixabay/2794661
22 mln zł kosztowała modernizacja portu rybackiego we Fromborku nad Zalewem Wiślanym. Po przebudowie w porcie jest więcej miejsc postojowych dla jednostek; poprawiło się też bezpieczeństwo żeglugi - poinformował w środę w komunikacie inwestor - Urząd Morski w Gdyni.
REKLAMA

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka ocenił podczas uroczystości związanej z zakończeniem prac w porcie we Fromborku, że jest to wielka szansa dla rozwoju turystycznego i zwiększenia potencjału gospodarczego miasta. Zaznaczył, że pięknie wyremontowane nabrzeża, tor podejściowy i wszystko, co się znajduje w porcie będzie służyć tym, którzy z niego korzystają, osobom prowadzącym działalność rybacką i turystom.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, prace trwały od grudnia 2021 r. Przebudowa została sfinansowana z budżetu państwa z Programu Inwestycji Budowlanych.

Celem przebudowy portu rybackiego we Fromborku było powiększenie basenu portowego i poprawa złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc postojowych oraz poprawiło bezpieczeństwo żeglugi. W wyniku przebudowy poprawie uległy parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe, które teraz wynosi 20kN/m2 oraz dopuszczalna głębokość do -3,5 m. Wymieniono wyposażenia nabrzeży oraz nawierzchnię, przebudowano slip a także poprawiono infrastrukturę techniczną w tym przyłącza, oświetlenie, hydranty.

Turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej odwiedzają Frombork i Tolkmicko, korzystając z białej floty. We Fromborku, mieście Mikołaja Kopernika i średniowiecznego zespołu katedralnego, port rybacki ma znaczenie gospodarcze i turystyczne.

Według samorządowców, nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
29.5°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany