8 grudzień 2022

Rozbudowa budynku SOSW nr 10 przy ul. Parkowej zgodnie z zapowiedzią miasta

fot. nadesłane
Zgodnie z zapowiedzią, miasto rozbudowało budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul. Parkowej. W nowej 3-kondygnacyjnej części placówki mieszczą się m.in.: 7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami. Na wszystkie prace remontowe od 2018 roku wydano ponad 11 mln złotych. Na nowe skrzydło ośrodka - 6,6 mln złotych.
REKLAMA
Obecnie w 34 oddziałach SOSW nr 10 przy ul. Parkowej uczy się ponad 200 dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. W tym również część uczniów przeniesionych ze zlikwidowanego w 2021 r. SOSW nr 1 przy ul. Lutra.

Decydując się na tę zmianę, miasto zadeklarowało, że w najbliższym czasie placówka przy ul. Parkowej 27 zostanie rozbudowana, by zapewnić wychowankom oraz całej kadrze jak najlepsze warunki nauki i pracy. I tak się stało.

Bardzo nam zależało, aby ten ośrodek rozbudować i podnieść jego standardy. Jak możemy się przekonać, ten remont zmienił placówkę nie do poznania. Jesteśmy z niej bardzo dumni. To są bardzo dobrze wydane pieniądze – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – W nowej, 3-kondygnacyjnej części ośrodka mieszczą się m.in.: 7 nowoczesnych sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii – dodaje.

W dobudowanej części powstał także pokój nauczycielski ze specjalnym panelem, dzięki któremu nauczyciele łatwo dowiedzą się, kiedy któryś z wychowanków będzie potrzebował pomocy. Wystarczy, że uczeń wciśnie przycisk, a nauczyciele na panelu zobaczą, z którego pomieszczenia został wysłany sygnał. Wybudowana została także nowa winda, która obsługuje zarówno starą, jak i nową część placówki.

Rozbudowa naszej placówki diametralnie poprawiła jej funkcjonalność. Dodatkowe sale zwiększyły komfort zarówno jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć lekcyjnych, jak i terapeutycznych. Jestem bardzo zadowolona, że funkcjonujemy już w znacznie nowocześniejszym ośrodku. Dziękuję przy tym władzom miasta za dotrzymanie obietnicy i, że rozbudowa SOSW przy ul. Parkowej stała się faktem – mówi Ewa Płaksej, dyrektorka ośrodka.

Poza tym w latach 2018-2022, w SOSW przy ul. Parkowej, wykonano też m.in. renowację bloku sportowego, kuchni, auli i ogrodzenia.

Wyremontowano również elewację, schody, wymieniono instalację elektryczną, drzwi oraz okna w przyziemiu. Zainstalowano dwa boiska wielofunkcyjne, wymieniono oświetlenie. Zadbano wreszcie o otoczenie: zasadzono na posesji ponad 20 drzew i utworzono stanowiska dla pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami.  Na wszystkie prace remontowe od 2018 roku wydano ponad 11 mln złotych.

Wrocław bardzo mocno wspiera edukację dzieci niepełnosprawnych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a SOS przy ul. Parkowej jest pod tym względem niezwykle ważnym miejscem na edukacyjnej mapie Wrocławia. Dlatego robiliśmy wszystko, by go rozbudować – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 10 przy ul. Parkowej działa we Wrocławiu od 1960 roku. Jego wychowankowie mogą korzystać z różnorodnych zajęć terapeutycznych (logopedycznych, terapii pedagogicznej, gimnastyki korekcyjnej, socjoterapii, biofeedbacku, zajęć integracji sensorycznej), mają zapewnioną opiekę pielęgniarską i lekarską.

Rozwój uczniów wspomagany jest także poprzez bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, np. licznych imprez kulturalnych, sportowych, projektów i wycieczek edukacyjnych. Uczniowie mają także możliwość rozwijania swoich zainteresowań, uzdolnień i pasji poprzez zaangażowanie w działalność sekcji: przyrodniczo-ekologicznej, plastycznej, informatycznej, czytelniczej, sportowo-rekreacyjnej.

Podejmowane są też liczne działania ukierunkowane na usamodzielnianie wychowanków poprzez realizację wielu projektów edukacyjnych.

W związku z realizacją w SOSW nr 10 pilotażowego programu „Specjalistyczne Centrum Wspierania Nauczania Włączającego” - placówka ta stała się wzorcową placówka szkolnictwa specjalnego – jedną z 23 w Polsce.

Struktura SOSW nr 10 we Wrocławiu:
  • Przedszkole Specjalne nr 151
  • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 87
  • Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 1
  • Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-1.3°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 16:54
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-08 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany