31 maj 2024

Dwa budynki dawnej kopalni Ludwik zostaną odnowione

zdjęcie: Dwa budynki dawnej kopalni Ludwik zostaną odnowione / pixabay/5620797
W dwóch zabytkowych budynkach zespołu dawnej kopalni Ludwik w Zabrzu rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie - przekazał w piątkowym biuletynie zabrzański samorząd. Odnowione zostaną dawna szatnia i łaźnia z przewiązką oraz hala warsztatu ślusarskiego z kuźnią.
REKLAMA

Zabrzański urząd miasta zaakcentował, że prace prywatnego inwestora, zaangażowanego od lat w stopniowe odnawianie kompleksu kopalni Ludwik przy ul. Hagera 43, są koordynowane przez Zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zabrzu, a zadanie jest dotowane z miejskiego budżetu.

Miasto przypomniało, że początku dawnego zakładu górniczego, najszerzej znanego pod nazwą Ludwik, sięgają lat 50. XIX wieku. Do eksploatacji pokładów górniczych przystąpiono tam w 1873 r. Kompleks powierzchni kopalni był stopniowo rozbudowywany - największa modernizacja została tam przeprowadzona na początku XX wieku.

W latach 1910-18 powstał zespół zabudowań będący najbardziej charakterystyczną część Ludwika, wyróżniający się pod względem architektonicznym. Obejmuje on: cechownię, biurowiec, łaźnię i szatnię, maszynownię szybu Konrad i warsztat ślusarski z kuźnią. Wydobycie w Ludwiku trwało do 1991 r., następnie główne szyby zasypano.

Rok później większą część zespołu dawnej kopalni wydzierżawiono firmie górniczej Demex, która w 1999 r. stała się właścicielem nieruchomości i użytkownikiem wieczystym gruntu. Od tego czasu spółka prowadzi rewitalizację kompleksu: zachowując charakter przemysłowej architektury modernizuje go i adaptuje do nowych funkcji.

W 2006 r., decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zespół zabudowy kopalni Ludwik został wpisany do rejestru zabytków "A" woj. śląskiego. Od 2008 r. markownia kopalni jest dzierżawiona przez Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Są tam dwie sale: koncertowa oraz odbioru sztuki, każda o powierzchni ok. 450 m kw., w których odbywają się imprezy.

Zabrzański samorząd przypomina, że kopalnia Ludwik wpisuje się w grupę lokalnych zabytków związanych z górnictwem. W oparciu o dawną kopalnię doświadczalną Guido miasto i woj. śląskie wspólnie prowadzą zabytkową kopalnią z dwoma podziemnymi poziomami do zwiedzania, a w oparciu o dawną kopalnię Luiza - inny kompleks, z pokonywanym łodziami ponadkilometrowym fragmentem dawnej sztolni odwadniającej.(PAP)

mtb/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
27.6°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany