26 sierpień 2022

Międzynarodowy Dzień Psa - do czego potrzebna nam psia przyjaźń?

zdjęcie: Międzynarodowy Dzień Psa - do czego potrzebna nam psia przyjaźń? / pixabay/3344414
Nie od dziś wiadomo, że pies jest symbolem wierności, lojalności i oddania. Pies domowy - Canis familiaris - jako gatunek traktowany w sposób dwojaki – udomowiony podgatunek wilka (canis lupus familiaris) albo też zupełnie odrębny gatunek. Pewne jest jednak, że człowiek od wieków próbował udomowić dzikie zwierzęta, w tym także wilka.
REKLAMA
Dziś, kiedy nie wyobrażamy sobie, by w naszych czworonożnych towarzyszach życia drzemał dziki zwierz, często zapominamy o jego pochodzeniu, traktując źle, aż do wyrzucania z domów.

Dlatego tym bardziej istotne jest przypominanie o psach, choćby w takiej formie corocznego święta (choć w Polsce obchodzimy je dwa razy do roku – 1 lipca, jako Dzień Psa w Polsce i dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Psa). Właśnie te święta, między innymi dzisiejsze, któremu początek dała 10-letnia Colleen Paige, pragnąc w ten sposób zwrócić uwagę ludzi na trudną sytuację psów na całym świecie i zachęcić do adopcji, mają szczególne znaczenie dla pamięci o szacunku dla tych zwierząt.

Korzyści z posiadania psa można wymieniać w nieskończoność. Przede wszystkim to doskonały towarzysz dnia. Naukowcy wskazują na fakt, że osoby regularnie spędzające czas w towarzystwie czworonogów są spokojniejsze, a co za tym idzie, mają niższe ciśnienie krwi. Niezaprzeczalnie też posiadanie psa wymusza na nas aktywniejszy tryb życia, co może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, walki z otyłością i częstszego spędzania czasu na wolnym powietrzu.

Ponadto badania wykazują, że psy, w zależności od rasy mniej lub bardziej, odbierają bodźce podobnie do ludzi. Potrafią też odczuwać radość i smutek, a nawet są w stanie interpretować słowa wypowiadane przez ludzi. Z tego może wynikać wniosek, że nie bezzasadnym jest rozmawianie z psim współtowarzyszem. Nie należy zapominać też o tych psach, które „pracują” jako przewodnicy, bywają pomocni przy osobach chorych potrafiąc wyczuć zbliżający się atak epilepsji czy spadek cukru we krwi. Doskonale znamy też psy pracujące również w służbach mundurowych.

Tym bardziej trudno uwierzyć w statystyki, które mówią, że w Polsce jest około 3 mln bezdomnych psów i kotów.

Dlatego obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Psa spełniając swój cel powinien obudzić wśród opinii publicznej świadomość jak wiele tych zwierząt krzywdzi człowiek, mimo ich dobroczynnego wpływu na poziom ludzkiego życia. Ponadto Dzień Psa jest  potrzebny do zwrócenia uwagi mediów, opinii publicznej i polityków, że w XXI wieku zwierzęta domowe nie są traktowane w godny sposób.

Dobrze by było gdybyśmy świętowali go codziennie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-4.1°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 16:50
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany