12 maj 2022

Co trzeci przebadany maluch ma typowe problemy z mową. 20 lat Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej dla najmłodszych wrocławian

Obecnie bierze w nim udział prawie 3,5 tysiąca wrocławskich maluchów (280 nauczycieli i 6,5 tys. rodziców). Tylko w ubiegłym roku przebadano ich ok. 1800, stwierdzając problemy logopedyczne u 70% z nich. Mowa o Miejskim Programie Profilaktyki Logopedycznej, który we Wrocławiu konsekwentnie realizowany jest od 20 lat.
REKLAMA
Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej (MPPL) realizowany jest w 19 przedszkolach i szkołach podstawowych. W jego ramach organizowane są m.in.: grupowe zajęcia stymulujące rozwój mowy i języka prowadzone przez nauczycieli, indywidualne i specjalistyczne zajęcia logopedyczne, warsztaty oraz szkolenia i konsultacje z rodzicami czy nauczycielami.

Głównym celem programu jest osiągnięcie przez dzieci sprawności artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej oraz umiejętności komunikowania o swoich potrzebach i emocjach. Wszystko po to, by w jak najlepszy sposób przygotować je do nauki w szkole i wspierać w pokonywaniu trudności, również w kontaktach z rówieśnikami – Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
W 2021 r., pod kątem problemów logopedycznych, przebadano blisko 1800 wrocławskich maluchów.

Średnio 70% dzieci przystępujących do programu wymaga wsparcia logopedycznego. Natomiast typowe problemy z mową ma co trzecie z nich. I jak obserwujemy, takie statystyki utrzymują się na podobnym poziomie już od kilku lat – mówi Magdalena Paszkiewicz, koordynator MPPL, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4. – Dzieci mają problemy m.in. w zakresie artykulacyjnym czy odróżniania poszczególnych dźwięków. Spora część z nich zagrożona jest też dysleksją – dodaje.

Im wcześniej, tym lepiej

Specjaliści podkreślają, że rozwój mowy u dzieci trwa do 7 roku życia. Dlatego, im wcześniej problem zostanie wykryty, tym łatwiej i szybciej można go wyeliminować.  W tym przypadku kluczowe są systematyczne ćwiczenia od najmłodszych lat.

Zajęcia, w ramach programu, prowadzone są w formie zabaw i dostosowane są do wieku dziecka. Najmłodsi zaczynają od ćwiczenia prawidłowego gryzienia i połykania, po m.in. naukę poprawnego wymawiania słów, zdań oraz budowanie dłuższych wypowiedzi – podkreśla Magdalena Paszkiewicz.

Poszerzenie kompetencji nauczycieli

Ważnym elementem Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej jest poszerzenie kompetencji nauczyciela z zakresu logopedii wychowawczej. W tym celu, w ramach programu, przechodzi on szkolenia. Na bieżąco wspierany jest też przez logopedę, który koordynuje działaniami profilaktycznymi w placówce.

W tym programie nauczyciel jest osobą kluczową. Jest ogniwem pośrednim między logopedą i innymi specjalistami oraz rodzicami. Dzięki swojej wiedzy z podstaw profilaktyki logopedycznej, psychologii rozwojowej, pedagogiki oraz znajomości dynamiki rozwoju mowy i myślenia dzieci, może wcześniej niż rodzice dostrzec pewne dysharmonie lub dysfunkcje. Chcemy to wykorzystać – wyjaśnia Magdalena Paszkiewicz.
W ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej objętych jest ok. 3,5 tys. dzieci, głównie są to przedszkolaki.

Konferencja naukowa, 13 maja

W ramach obchodów 20-lecia MPPL, 13 maja 2022 r. (piątek), odbędzie się konferencja naukowa pt. „Profilaktyka logopedyczna drogą do efektywnego wsparcia dziecka w środowisku edukacyjnym”. Organizowana jest ona pod patronatem prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka przez Departament Edukacji UM we Wrocławiu.

Miejsce: Młodzieżowe Centrum Sportu przy al. Ignacego Paderewskiego 35 we Wrocławiu
Czas: 13 maja (piątek), godz. 11.00-14.00.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
16.4°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:47
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany