18 styczeń 2023

Nowoczesny i energooszczędny budynek Żłobka przy ul. Dokerskiej gotowy po remoncie

fot. nadesłane
Super nowoczesny, energooszczędny nowy budynek Żłobka przy ul Dokerskiej we Wrocławiu gotowy po remoncie. To był remont tylko z nazwy – inwestycja zmieniła placówkę nie do poznania. Dawny budynek został rozebrany praktycznie do zera. Zmieniony został układ wnętrz, co sprawiło, że nowa placówka jest bardziej funkcjonalna.
REKLAMA

Ten żłobek funkcjonuje tutaj od lat 80-tych, ale to miejsce jest szczególne. Żłobek został dwukrotnie zalany w czasie powodzi, dlatego remont, a właściwie kompletna przebudowa, były koniecznością. Prace trwały 15 miesięcy i pochłonęły 11 mln zł. Zastosowaliśmy tutaj wiele nowoczesnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W budynku żłobka przebudowano wejście główne oraz tarasy. Przeprowadzono kapitalny remont z termomodernizacją. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (pochylnia przy wejściu głównym i tarasie, WC, miejsce postojowe przy budynku). W salach dzieci, jadalni i kuchni zamontowano klimatyzację, są kamery w korytarzach i sufity akustyczne – dzięki czemu w całym budynku jest ciszej.

Jedynie fundamenty i mury zostały po starym budynku. Jest wiele udogodnień dla dzieci i ich opiekunów, także na zewnątrz placówki. Wybudowane zostały trzy place zabaw, posiadające specjalną, gumową nawierzchnię EPDM, są także nowe ławki, kosze na śmieci i ogrodzenie. Pojawił się również ogród deszczowy wraz ze zbiornikiem, a na dachu budynku stanęły panele fotowoltaiczne – podkreślała Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMW.

Rekrutacja do wrocławskich żłobków prowadzona jest w trybie ciągłym. W nowym budynku Żłobka nr 5 są jeszcze wolne miejsca.

Od poniedziałku w naszym żłobku są już dzieci. Ponad setka maluchów w wieku od 20 tygodni do 32 miesięcy. Opiekuje się nimi 18 profesjonalnych pracowniczek naszego żłobka. W placówce może przebywać 120 dzieci. Mamy jeszcze miejsca w drugiej i trzeciej grupie wiekowej  – mówiła Danuta Owczarek, kierowniczka Żłobka nr 5.

W sumie przez 4 ostatnie lata na budowę i remonty istniejących żłobków Wrocław wydał blisko 45 mln zł :
  • utworzenie 3 żłobków – Filia Żłobka nr 5 (WUWA), Żłobek 16 przy ul. Sygnałowej i Żłobek nr 17 na Sołtysowicach
  • przebudowa 2 żłobków – Żłobka nr 6 przy ul. Krowiej i Żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej
  • zakup klimatyzatorów

DODATKOWE INFORMACJE:

Liczba miejsc w żłobkach:

6391 miejsc od 1 listopada we wrocławskich żłobkach (publicznych i z miejskim dofinansowaniem), wolne miejsca -  219.
Koszt utrzymania dziecka we Wrocławskim Zespole Żłobków wynosi średniomiesięcznie 2140,86 zł. Rodzice ponoszą dwie opłaty – za pobyt i za wyżywienie – to ok. 796-817 zł.  Resztę dopłaca miasto.

Niezmienne od 2011 r. Wrocław jest liderem w dostępności do miejsc opieki (60 % - dostępność do opieki dla dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia).

CHODNIK NA DOKERSKIEJ

Wrocław wybuduje chodnik od ul. Dokerskiej w stronę Zespołu Szkół nr 21 w ramach projektu  „Bezpieczny Uczeń – spokojny Rodzic - poprawa organizacji ruchu wokół placówek szkolnych na Kozanowie i Pilczycach”.

Na fragmencie ulicy od istniejącego chodnika do Zespołu Szkół nr 21 nie ma przejścia dla pieszych. W pobliżu wjazdu do szkoły, na zakręcie jezdni, często parkują auta, ograniczając widoczność i stwarzając tym samym zagrożenie dla przechodzących pieszych. Aktualnie trwa wybór wykonawcy. ZDiUM planuje podpisać umowę do końca stycznia. Wykonawca będzie miał 7 miesięcy od daty podpisania umowy na zrealizowanie zadania. Jego koszt to 129 150 zł
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
2.7°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 16:38
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-31 20:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany