6 listopad 2022

Sąd przyznał dziadkowi z Oświęcimia prawo do opieki nad pięciolatką

zdjęcie: Sąd przyznał dziadkowi z Oświęcimia prawo do opieki nad pięciolatką / fot. PAP
fot. PAP
Dziadek z Oświęcimia otrzymał tymczasowe prawo do opieki nad pięcioletnią dziewczynką, córką 26-latki, której ciało z ranami ciętymi zostało znalezione w sobotę w jej mieszkaniu - zdecydował oświęcimski sąd.
REKLAMA

Decyzja sądu oznacza, że dziadek dziecka może przyjechać do Danii odebrać wnuczkę. Obecnie dziewczynka pozostaje pod opieką duńskich służb socjalnych. Zaś 25-letni Norweg, Ingebrigt G., ojciec dziecka, oczekuje w komendzie na decyzję duńskiego sądu o areszcie.

Wobec mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo 26-latki w Oświęcimiu polska prokuratura rozpocznie procedurę ekstradycyjną w trybie europejskiego nakazu aresztowania (ENA). Duński wymiar sprawiedliwości będzie miał 60 dni na decyzję o ekstradycji.

Według najnowszych ustaleń śledczych, 25-letni obywatel Norwegii, to były partner 26-latki z Oświęcimia. Mężczyzna przyjechał do tego miasta pod koniec października i zamieszkał z kobietą, oraz z ich wspólnym dzieckiem, w jej mieszkaniu w Oświęcimiu.

Ciało 26-latki znalazł w sobotę jej ojciec w jej mieszkaniu. Obrażenia - rany cięte - wskazują na udział osób trzecich. Na miejscu nie było pięcioletniej córki kobiety, a także ojca dziecka.

Na terenie Polski oraz Europy rozpoczęto poszukiwania mężczyzny. Ogłoszony został również Child Alert.

Około godz. 22 w sobotę podejrzewanego zatrzymali do kontroli drogowej duńscy funkcjonariusze na autostradzie w Kopenhadze. Mężczyzna kierował volkswagenem, na tylnym siedzeniu pojazdu znajdowała pięcioletnia córka. Dziewczynka ma polskie i norweskie obywatelstwo.

Za zabójstwo grozi kara 25 lat pozbawienia wolności, albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany