Wrocław/ Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo dzieci w sieci tematem Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2023
Lewandowski podkreślił, podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2023, że w wydarzeniu biorą udział podmioty społeczne, gospodarcze, uczelnie oraz intuicje rządowe i samorządowe. „Dyskusje dotyczą tego jak wygląda i jak mógłby wyglądać internet w przyszłości; jak odpowiadać na wyznawania, które przed nami stoją, jeśli chodzi o rozwój Internetu i jak reagować na zagrożenia, które się pojawiają” – powiedział Lewandowski.
Dodał, że internet rozwijał się właściwie bez regulacji. „Dlatego rozwinął się tak szybko jako światowy fenomen. Natomiast dziś mamy problemy związane z cyberbezpieczeństwem, mówimy o zagrożeniach w stosunku do dzieci, mówimy o nadużywaniu narzędzi dostarczanych przez platformy społeczne” – mówił Lewandowski.
Dodał, że liczono, iż wraz z rozwojem internetu będzie można odpowiadać na zagrożenia generowane przez to medium przy pomocy znanych narzędzi. „Nie udało się to jednak. M.in. o tym będziemy rozmawiać podczas szczytu IGF” – mówił wiceminister.
Przewodniczący Rady Programowej IGF Polska, członek Rady Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Cyfrowej ONZ IGF Krzysztof Szubert dodał, że krajowe szczyty IGF odbywają się w Polsce od 2016 r. „Tematyka jest bardzo szeroka. Wychodzimy już znacznie poza samo zarządzanie internetem; mówimy o technologiach, regulacjach, o człowieku w nowym świecie” – mówił.
Szubert wskazał, że dyskusje koncentrują się wokół czterech pionów tematycznych: dostępu do sieci, usług świata cyfrowego, kompetencji świata cyfrowego oraz cyberbezpieczeństwa.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ apiech/