20 wrzesień 2022

Nigdy dotąd nie było takiego zwiększenia subwencji oświatowej

zdjęcie: Nigdy dotąd nie było takiego zwiększenia subwencji oświatowej / fot. PAP
fot. PAP
Subwencja oświatowa w 2023 r. będzie o 11,1 mld zł większa, nigdy nie było takiej zwyżki – wskazał we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Nigdy nie było takich podwyżek, nigdy nie było takich nakładów finansowych na edukację – podkreślił.
REKLAMA

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek był pytany na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o plany zorganizowania przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) miasteczka edukacyjnego w Warszawie, informującego o problemach polskiej oświaty.

Szef MEiN odparł, że ZNP ma zawsze prawo do protestu i zaznaczył, że w ostatnich latach na edukację przeznaczane są "gigantyczne środki finansowe".

"To gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej od 1 stycznia o 11 miliardów złotych; to są poważne podwyżki 1240 zł brutto miesięcznie dla najmniej zarabiających i 814 złotych brutto miesięcznie dla najlepiej zarabiających łącznie w stosunku rocznym" - wskazał.

Dodał, że "są to rzeczy, które w szkole nigdy nie występowały, nigdy nie było takiej zwyżki subwencji oświatowej, nigdy nie było takich podwyżek i nigdy nie było takich nakładów finansowych na edukację zarówno tych dotyczących infrastruktury edukacyjnej jak i tych dotyczących informatyzacji szkoły".

"Gdzie był Związek Nauczycielstwa Polskiego przed 2016 rokiem i dlaczego nie protestował wówczas, kiedy przez cztery lata z rzędu nie było żadnych podwyżek, kiedy nie tylko nie podwyższano subwencji oświatowej, ale w 2014 roku została ona obniżona w stosunku do 2013 roku" – pytał szef MEiN.

Przekazał, że w stosunku do 2015 roku subwencja oświatowa na 1 stycznia 2023 roku będzie o 24 miliardy złotych wyższa; z poziomu niecałych 40 miliardów złotych podniesie się do poziomu 64 miliardów złotych. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.1°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-12-02 11:00
miejsce
Klub Firlej, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 13:00
miejsce
Klub Firlej, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 15:30
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 15:30
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany