28 maj 2024

Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

zdjęcie: Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny / pixabay/2338154
Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, został uznany w 2024 roku za najlepszego polskiego naukowca w dziedzinie medycyny w rankingu Research.com - podała uczelnia w komunikacie. Naukowiec jest kardiologiem. Awansował w rankingu o ponad 300 pozycji.
REKLAMA

Wrocławska uczelnia poinformowała w komunikacie, że ogłoszone wyniki trzeciej edycji rankingu Research.com obejmują między innymi zestawienie najlepszych naukowców w dziedzinie medycyny.

"Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został uznany w 2024 roku za najlepszego naukowca w dziedzinie medycyny w Polsce w rankingu Research.com ze wskaźnikiem indeksu D 157, zajmując 607 miejsce na świecie i awansując z 949 pozycji sprzed dwóch lat" - napisano w komunikacie.

W zestawieniu Research.com. w kategorii immunologii prof. Marek Jutel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, z indeksem D 60, uplasował się na 5 miejscu w kraju. Wśród naukowców w tej dziedzinie na świecie znalazł się na 2447 miejscu.

"Rankingi takie jak Research.com są cennym narzędziem do oceny osiągnięć naukowych i porównania wkładu badawczego różnych krajów i instytucji. Polscy naukowcy są widoczni w dziedzinach takich, jak kardiologia, onkologia czy genetyka. Ta widoczność zależy w dużej mierze od zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej drogi naukowej. Jeśli mamy być zauważalni w świecie, musimy realizować badania w międzynarodowych grupach, mieć realny wpływ na ich kształt i przebieg. I nie lekceważyłbym roli szczęścia - ja miałem go w życiu sporo" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Ponikowski.

W dziedzinie medycyny w rankingu Research.com zostało ocenionych łącznie 70 tys. 665 naukowców z całego świata w tym zaledwie 21 naukowców z Polski. W świecie prof. Ponikowski zajmuje 607 pozycję. Drugi na liście z Polski Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zajął 1962 miejsce. Trzecia Jolanta Lissowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego jest na pozycji 3058 wśród naukowców w świecie.

Ranking Research.com opiera się na podstawie danych zebranych na dzień 21.11.2023 z serwisów Microsoft Academic Graph oraz Google Scholar. Uwzględniane są tam trzy wskaźniki bibliometryczne: indeks Hirscha, liczba cytowań i liczba publikacji.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
23.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany