Spotkanie edukacyjne i warsztaty dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w USK we Wrocławiu – czas na zapisy

zdjęcie: Spotkanie edukacyjne i warsztaty dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w USK we Wrocławiu – czas na zapisy / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Wielogodzinna pielęgnacja i obecność przy osobie z niepełnosprawnościami obciąża psychicznie sprawującego opiekę. Problemy związane z koniecznością dostosowania przestrzeni życiowej do indywidualnych potrzeb podopiecznego, a także pytania wynikające z wypełniania formalności związanych ze wsparciem instytucjonalnym i nie tylko – to rzeczywistość opiekunów osób z niepełnosprawnościami. By ułatwić codzienność nie tylko opiekunom, ale również ich podopiecznym, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu w sobotę, 9 grudnia organizuje wyjątkowe spotkania edukacyjne i warsztaty dedykowane opiekunom osób z niepełnosprawnościami.
REKLAMA
Wydarzenie to ma na celu dostarczenie wszechstronnej wiedzy i praktycznych umiejętności, które są niezbędne w codziennej opiece. Zajęcia skoncentrowane na różnorodnych, kluczowych aspektach opieki domowej prowadzone są przez licznych ekspertów w tym m.in. fizjoterapeutów, psychoterapeutów, pielęgniarki czy pracowników socjalnych. Do 1 grudnia trwają zapisy na spotkanie, które zaplanowano na 9 grudnia. Pacjenci i ich bliscy będą mieli okazję skorzystać z kolejnej dawki wiedzy.

W czasie poprzednich edycji opiekunowie sygnalizowali problemy oraz zagadnienia związane z opieką nad osobami z niepełnosprawnościami i przewlekle chorymi. Dzięki tym doświadczeniom w tej edycji programu uwzględniliśmy najczęściej występujące tematy, tak by odpowiadać na rzeczywiste potrzeby naszych gości – tłumaczy Małgorzata Gdesz, pomysłodawczyni projektu „Szkoły radzenia sobie”, kierownik Działu Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością USK we Wrocławiu.

Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają cenne wskazówki i narzędzia niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości opieki w domowym zaciszu. Dowiedzą się, jak efektywnie przygotować bezpieczne środowisko opieki dla swoich bliskich, w tym jak dostosować przestrzeń mieszkalną, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Poruszymy również kwestię dostępności i korzystania z różnych form wsparcia instytucjonalnego, które mogą znacząco ułatwić codzienną opiekę.

Oprócz tego organizatorzy warsztatów skupią się na praktycznych aspektach pielęgnacji osób chorych, oferując porady dotyczące codziennych czynności. Poruszona zostanie również tematyka zdrowia psychicznego. W programie warsztatów znajdą się również sesje dotyczące bezpiecznego zażywania leków, rozpoznawania i reagowania na różne zachowania oraz reakcje osób chorych, a także sposoby zabezpieczenia pacjenta w niezbędny sprzęt ortopedyczny, który może znacznie poprawić jakość ich życia.

Celem spotkania jest dostarczenie wiedzy o bezpiecznych warunkach opieki. Lista tematów i zagadnień, o których dowiedzą się uczestnicy jest długa:
  • Jak stworzyć bezpieczne środowisko dla osoby z niepełnosprawnościami.
  • Prezentacja najlepszych praktyk w opiece.
  • Informacje o dostępnej pomocy instytucjonalnej:
  • Poznawanie dostępnych zasobów i wsparcia instytucjonalnego.
  • Jak skutecznie korzystać z dostępnych środków pomocy.
  • Wskazówki dotyczące bezpiecznego zażywania leków:
  • Edukacja na temat prawidłowego podawania leków.
  • Porady dotyczące zarządzania medykamentami.
  • Wsparcie psychologiczne dla opiekunów i osób z niepełnosprawnościami:
  • Techniki radzenia sobie ze stresem i emocjonalnym obciążeniem.
  • Dostęp do konsultacji z psychoterapeutami.
  • Dobór odpowiedniego sprzętu ortopedycznego:
  • Praktyczne porady dotyczące wyboru i użytkowania sprzętu.
  • Demonstracje i szkolenia z zakresu obsługi wybranego sprzętu.
  • Opieka nad osobą przewlekle chorą:
  • Specjalistyczne wskazówki dotyczące długoterminowej opieki.
  • Dyskusje na temat codziennych wyzwań i strategii ich pokonywania.
  • Warsztaty z pielęgnacji osób z niepełnosprawnościami:
  • Praktyczne sesje, w których uczestnicy nauczą się technik pielęgnacji.
  • Możliwość zadawania pytań i wymiany doświadczeń z innymi opiekunami.
Szczegóły wydarzenia:
Data i godzina: 9 grudnia 2023 r., 10:00-15:00
Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji, ul. Borowska 213, sala 3.33

Rejestracja:
Obowiązuje do 1 grudnia 2023 r.
Zachęcamy do zapisów online: https://forms.gle/GmKLTm9hQP1uw12U7
Kontakt: Małgorzata Gdesz (tel. 662 232 559, e-mail: malgorzata.gdesz@usk.wroc.pl) oraz Magdalena Klimczak (tel. 71 733 12 45, e-mail: magdalena.klimczak@usk.wroc.pl).
Godziny kontaktowe: 8:00-14:00.

Inicjatywa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu została zauważona również w skali ogólnopolskiej. Jeden z naszych projektów „Wsparcie opiekunów nieformalnych w opiece nad osobami obłożnie i przewlekle chorymi” realizowany w ramach „Szkoły radzenia sobie w chorobie i niepełnosprawności” został w październiku 2023 roku wyróżniony w ramach prestiżowego konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2023”.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
17.7°C
wschód słońca: 05:27
zachód słońca: 20:11
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-04-30 19:00
miejsce
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 22:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany