Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca

Znane są już wyniku naboru do wrocławskich szkół ponadpodstawowych po pierwszej turze. Chęć nauki w szkołach w stolicy Dolnego Śląska zadeklarowało ponad 7,5 tys. uczniów, z czego ponad 3,3 tys. to uczniowie spoza Wrocławia. W różnych typach szkół jest jeszcze ponad 420 wolnych miejsc. Teraz czas, by chętni potwierdzali wolę nauki w szkołach, do których się zakwalifikowali. Pełne wyniki pierwszego naboru poznamy 2 sierpnia. Potem rozpocznie się nabór uzupełniający.
REKLAMA
Wrocławskie szkoły podstawowe opuszcza w tym roku 5240 uczniów. Czeka na nich prawie 7 tys. miejsc w szkołach różnego typu: liceach, technikach i szkołach branżowych.

Wrocław jest atrakcyjnym miastem do nauki także dla uczniów z regionu. Pamiętając o tym, w tym roku ponownie zwiększyliśmy liczę miejsc dostępnych w rekrutacji. Po pierwszym naborze mamy jeszcze ponad 400 wolnych miejsc.

Jednocześnie mamy grupę ponad 800 uczniów, którzy nie dostali się do swoich wymarzonych szkół. Często decydowała o tym wysoko postawiona poprzeczka przez najlepsze w mieście szkoły – tłumaczy Ewa Szczęch, dyrektora Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w  Urzędzie Miejskim we Wrocławiu i dodaje:  - Do 30 lipca uczniowie będą potwierdzali chęć nauki w szkołach, do których się dostali. Każdego roku z tej możliwości rezygnuje kilkaset osób - w ubiegłym roku było to ponad 630 uczniów. Często to uczniowie z miast w regionie,  dla których aplikowanie do wrocławskich szkół jest swoistym sprawdzianem umiejętności. Finalnie wybierają jednak naukę w swoich powiatach. Do tego dochodzą uczniowie wrocławscy, którzy decydują się podejmować naukę np. w Warszawie czy Krakowie, szkołach prowadzonych przez inne podmioty (także prywatnych) bądź za granicą. Jednym słowem: system będzie się teraz  optymalizował.

Kolejne etapy
  • Do 30 lipca (do godz. 15.00) uczniowie, którzy zakwalifikowali się do danej szkoły, powinni składając w niej oryginały dokumentów, potwierdzić wolę nauki.
  • Brak złożenia dokumentów jest równoznaczny ze zwolnieniem miejsca w placówce dla kolejnych uczniów.
  • Uczniowie zakwalifikowani do techników i szkół branżowych jeszcze do 26 lipca pobierają w szkole skierowania na badania lekarskie.
  • Do 3 sierpnia Kuratorium Oświaty i szkoły opublikują informację o liczbie wolnych miejsc i 3 sierpnia rozpocznie się nabór uzupełniający. Lista wolnych miejsc będzie też dostępna na stronie rekrutacji.
  • Do 5 sierpnia uczniowie będą składać podania (wnioski) do szkół, w których zwolnią się miejsca po 1 naborze.
  • 16 sierpnia komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych w naborze uzupełniającym.

Co ważne, każdego roku kilkuset uczniów, pomimo zakwalifikowania się do szkół, nie kontynuuje nauki w wybranych przez siebie placówkach. Uczniowie podejmują naukę albo w innych miastach albo w szkołach prywatnych.

W chwili obecnej, najważniejsze, aby uczniowie potwierdzili chęć nauki. Liczby będą się zatem zmieniać z dnia na dzień.Mamy jednak ponad 420 wolnych miejsc i wieloletnia praktyka pokazuję, że dla wszystkich  będą miejsca – mówi Ewa Szczęch.


Wszystkie szczegółowe informacje oraz harmonogram jest dostępny na stronie rekrutacji: www.rekrutacje.edu.wroclaw.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-20 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany