kategoria: Ekologia
21 czerwiec 2024

Chcielibyśmy zapewniać 100 proc. czystej energii już w 2040 r.

zdjęcie: Chcielibyśmy zapewniać 100 proc. czystej energii już w 2040 r. / fot. PAP
fot. PAP
Tauron będzie chciał zapewnić swoim klientom 100 proc. czystej energii już w 2040 r. - zadeklarował w piątek prezes koncernu Grzegorz Lot. Tego dnia spółka Tauron Dystrybucja uruchomiła nową ofertę energii z OZE w stałej cenie przez dziewięć lat dla gospodarstw domowych i pięć lat dla firm.
REKLAMA

Lot mówił o tym na zorganizowanym w piątek po południu spotkaniu prasowym m.in. poprzedzającym główne dwa dni festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Akcentował wagę transformacji działalności w kierunku ekologii i oparcie jej na potrzebach klientów.

„Budujemy nową strategię na wiele lat do przodu i w tej strategii określiliśmy na pierwszym kroku rdzeń biznesowy: to jest 6 mln klientów przyłączonych do sieci, które kupują od nas energię elektryczną. Do 2050 r. 100 proc. energii ma pochodzi ze źródeł odnawialnych, atomu bądź takich, które są uznawane za zeroemisyjne. Naszą ambicją jest, żeby to zrealizować do 2040 r.” - mówił Lot.

„Dzięki temu nie tylko ratujemy świat, ale również budujemy przewagę konkurencyjną naszych klientów. Żeby klienci ci mogli skutecznie konkurować na rynkach europejskich, światowych, muszą mieć zagwarantowaną zieloną energię. (…) Ta energia musi być dobrej jakości i musimy zapewnić bezpieczną sieć, bezpieczne warunki współpracy z nami” - dodał prezes Tauronu.

Zaznaczył, że pierwsza nowa oferta przygotowana przez trzy miesiące działalności nowego szefostwa koncernu łączy produkcję pochodzącą w całości z wciąż rozwijanych źródeł odnawialnych Tauronu z gwarancją ceny na dziewięć lat (dla klientów indywidualnych; dla firm od pięciu do dziesięciu lat).

Koncern przypomina, że łączna moc Tauronu zainstalowana w jego źródłach OZE wynosi blisko 700 megawatów – w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w wodnych, 56 MW w fotowoltaicznych. Obecnie koncern buduje farmy wiatrowe o łącznej mocy 164,9 MW, z czego 121,5 MW zostanie oddane do eksploatacji jeszcze w tym roku oraz fotowoltaiczne o mocy 199 MW, z czego 55 MW zostanie oddane do eksploatacji w najbliższych miesiącach.

W piątek prezes Lot poinformował też, że Tauron we współpracy z Politechniką Śląską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach przygotował konkurs dla studentów tych uczelni. Autorzy najlepszych filmów (tzw. rolek) zachęcających do nowej oferty otrzymają nagrody pieniężne.

Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30.

W strukturze akcjonariatu Taurona Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
26.9°C
wschód słońca: 04:53
zachód słońca: 21:02
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-15 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-15 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany