Jest za pięć dwunasta - kończy się bal… Aktywiści tańczą dla klimatu

fot. nadesłane
W sobotni wieczór na pasach przy ulicy Ruskiej Extinction Rebellion rozpoczął nietypowy happening dla klimatu. Aktywiści grupy wyszli na przejście dla pieszych i tańczyli do dźwięków “Stayin’alive” Bee Gees. Podobny performans wykonali na ulicy Świdnickiej, po czym przenieśli się na rynek pod pręgierz, aby w końcu zatańczyć przed wejściem do ratusza. Jaki jest cel tej akcji? “Władze nie podejmują wystarczających kroków w stronę osiągnięcia neutralności klimatycznej. Akcją ‘Za pięć dwunasta’ chcemy zwrócić uwagę na to, jak mało czasu nam zostało na działania. To nietypowa akcja, ale czas petycji się skończył, władze na nie nie reagują.” - mówi Weronika Mazurek tańcząca aktywistka ruchu -“Tańczymy, bo kochamy życie. Tańczymy, bo dość już słów, chcemy czynów.”
REKLAMA
Aktywiści domagają się od rządzących podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do obniżenia emisji gazów cieplarnianych we Wrocławiu. W mieście planowany jest teraz panel obywatelski na temat transportu - Extinction Rebellion chce, aby uwzględnić w nim kryterium klimatyczne. “Miasto zobowiązało się w alarmie klimatycznym do traktowania kryzysu klimatycznego jako priorytetu polityki miejskiej. Teraz czas, żeby pokazali co to znaczy w praktyce. Czekamy na panel klimatyczny. Czekamy na kompleksową strategię zeroemisyjności” - mówi Kajetan Krztoń, aktywista ruchu zaangażowany w walkę o panel obywatelski.

W zeszłym tygodniu odbyły się konsultacje w sprawie zakresu panelu obywatelskiego, których brali udział przedstawiciele samorządu, NGO i organizatorzy panelu. Ustalono, że priorytetem są następujące tematy: ograniczenie ruchu samochodów, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i połączenie osiedli z centrum miasta. Czekamy teraz na ostateczną decyzję władz miasta - czy te ustalenia zostaną wzięte pod uwagę.

Akcja klimatycznych aktywistów została przyjęta pozytywnie. Popierają ją członkowie innych organizacji pozarządowych we Wrocławiu, a nawet część kierowców zmuszonych do poczekania chwilę dłużej na światłach wyrażała swoje poparcie dla happeningu.

*Extinction Rebellion to oddolny ruch walczący ze zmianami klimatu i wywierający presję na władzach każdego szczebla, aby te podjęły natychmiastowe działania adaptacyjne i mitygacyjne. Ruch we Wrocławiu doprowadził do uchwalenia alarmu klimatycznego, przeprowadził szereg akcji i happeningów takich jak szubienica na jarmarku bożonarodzeniowym czy pogrzeb Przyszłości
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
Akademia Club, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-20 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany