Las Pracki nowym użytkiem ekologicznym we Wrocławiu?
Dlatego przygotowaliśmy projekt uchwały, by fauna i flora Lasu Prackiego była dodatkowo chroniona. Chcemy, by las był użytkiem ekologicznym. Największym we Wrocławiu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Chcemy rozwijać Zielony Wrocław. Dlatego od 2019 roku powstały 53 nowe tereny zielone i nasadziliśmy już 23 tysiące drzew. Dbamy o powstawanie nowych zielonych terenów, ale nie zapominamy o tych, które już istnieją.
Pomnik przyrody, traszki, dzięcioły i jaszczurki
Uchwała w sprawie powołania użytku ekologicznego została poparta roczną inwentaryzacją przyrodniczą. Zrealizował ją zespół naukowców z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na terenie Lasu Prackiego spotkamy liczne gatunki podlegające ochronie:- 47 gatunków ptaków – m.in. dzięcioła czarnego, gąsiorka czy jarzębatkę,
- 8 gatunków owadów – m.in. mrówkę rudnicę czy biegacza wypukłego,
- 7 gatunków ssaków (nietoperzy) – m.in. borowca wielkiego, karlika drobnego czy nocka wąsatka,
- 5 gatunków płazów – m.in. żaby zielone oraz traszkę grzebieniastą,
- 4 gatunki gadów – jaszczurki: zwinkę i żyworodną, padalca zwyczajnego oraz zaskrońca zwyczajnego.
Las Pracki jest położony w bardzo cennym miejscu, w dolinie Odry. W wodzie znajdziemy między innymi traszkę grzebieniastą. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, który bardzo intensywnie traci siedliska w Europie i jego populacja się zmniejsza. Chroniąc siedliska w mieście, przyczyniamy się do tego, by ten gatunek zachować – mówi dr Krzysztof Kolenda z Uniwersytetu Wrocławskiego, odpowiedzialny za inwentaryzację przyrodniczą.
Na skraju Lasu Prackiego znajduje się także pomnik przyrody – 28-metrowy dąb szypułkowy z czterometrowym obwodem pnia. By zabezpieczyć i chronić zinwentaryzowane walory przyrodnicze, w granice użytku ekologicznego włączono płat lasu grądowego i łąkę świeżą. To szczególnie ważne w kontekście ochrony bioróżnorodności.Jeśli chodzi o gady, na szczególną uwagę zasługuje jaszczurka zwinka. Ma bardzo liczną populację na łące świeżej, która również jest przewidziana do ochrony w ramach uchwały.
Mimo niewielkiej powierzchni, Las Pracki charakteryzuje zaskakująco wysokie bogactwo florystyczne i faunistyczne. Znaczną jego powierzchnie porasta chroniony Dyrektywą Siedliskową grąd środkowoeuropejski, w którym niektóre drzewa osiągają wiek do 130 lat – o walorach opowiada dr hab. prof. Adrian Smolis, odpowiedzialny za koordynowanie inwentaryzacji przyrodniczej.
Jeśli Las Pracki zostanie użytkiem ekologicznym, zostanie on poddany ochronie czynnej. To oznacza, że zachowane będą płaty łąki świeżej poprzez usuwanie roślin inwazyjnych, martwe drzewa i krzewy będą pozostawiane do naturalnego rozpadu, a zbiornik wodny będzie sukcesywnie odmulany (jeśli będzie to niezbędne dla ochrony płazów).Dodatkowo wśród stwierdzonych tu gatunków, szereg należy do zagrożonych i chronionych, zarówno prawem krajowym, jak i unijnym.
Coraz więcej terenów chronionych we Wrocławiu
Las Pracki może być już drugim wrocławskim użytkiem ekologicznym, który zostanie ustanowiony w tym roku. W lipcu ochroną został objęty Lasek Oporowski. Teren o powierzchni 8,9 ha zamieszkuje sześć gatunków nietoperzy, dzięcioły oraz rzadko spotykany gatunek motyla. Rosną tam także dęby, lipy i cenne graby.Łącznie we Wrocławiu jest już 10 terenów objętych formami ochrony przyrody. Oprócz 3 użytków ekologicznych to także Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy oraz 6 obszarów „Natura 2000” – m.in. Dolina Widawy, Las Pilczycki czy Łęgi nad Bystrzycą.
Miasto przygotowuje się także do zlecenia opracowania „Waloryzacji przyrodniczej doliny rzeki Ślęzy”. Pozwoli to w przyszłości na objęcie tych terenów formami ochrony przyrody, bądź stosownymi zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.Formy ochrony przyrody to już 8,5% terenu całego Wrocławia. To jednak nie koniec. Trwają bowiem rozmowy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w sprawie ustanowienia na terenie Pól Irygacyjnych rezerwatu przyrody. To obszar o powierzchni 751 hektarów. Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego zinwentaryzowali na tym terenie 206 cennych gatunków roślin, grzybów, porostów oraz zwierząt – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska.