Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

24 maja 2019 to data pierwszego opolskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, przeprowadzonego na Placu Wolności w naszym mieście.Na strajku pojawiło się ok. 70 osób, od uczniów szkół podstawowych, po studentów. Dlaczego strajkowaliśmy? Zainspirowani działaniami młodej szwedzkiej aktywistki, Grety Thunberg, także chcieliśmy zamanifestować swoje niezadowolenie i brak przyzwolenia na obecną politykę energetyczną naszego kraju.
Koronawirus
dolnośląskie
2970
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Całe wydarzenie zaczęło się o godz. 10:00 na opolskim Placu Wolności. Jako organizatorzy, zadbaliśmy o rozgłos medialny- podczas Strajku nasi aktywiści udzielili wywiadów m.in. Radiu Doxa, Gazecie Wyborczej czy portalowi Nasze Miasto Opole. Kacper, główny organizator, kilka dni wcześniej pojawił się też w Radiu Opole, aby w audycji Ona i On także promować Strajk.

Podczas samej demonstracji młodzież skandowała proekologiczne hasła, a także utworzyła łańcuch, trzymając się za ręce, ciągnący się ulicą Krakowską. Strajkujący przystąpili też do ponadprogramowej i zainicjowanej przez nich akcji Die-in. Polega ona na nagłym położeniu się na ziemi demonstrujących, czym natychmiastowo zwraca się uwagę przechodniów. Strajk uświetniła też Młodzieżowa Rada Miasta Opola- pojawił się bowiem jej przewodniczący, Franciszek Posacki, który mówił o tym jak istotna jest zmiana systemowa, ale także jak ważne są nasze codzienne wybory i działania. Wielkim powodzeniem cieszyło się też wystąpienie Basi Łabędzkiej, Młodzieżowego Ambasadora Unii Europejskiej w Polsce! Niezwykle popularne okazało się też przemówienie ekolożki, dr Krystyny Słodczyk, pt. Dlaczego wielu ludzi nie wierzy, albo nie chce wierzyć w zmianę kliamtu? Ogromne gratulację wędrują też do Nikoli i Weroniki- dwójki strajkujących, które same postanowiły przygotować swoje mowy. Podczas strajku wywiązała się też moderowana dyskusja nt. tego, czy dieta wegańska jest ważnym narzędziem w walce z globalnym ociepleniem. Debata, jak cały strajk, odbyła się w kulturalnej i miłej atmosferze; obyło się bez jakichkolwiek incydentów! Warto też podkreślić, że Arkadiusz Wiśniewski, prezydent m. Opole objął nasz Strajk honorowym patronatem!

Choć był to dopiero nasz pierwszy strajk to jesteśmy niezwykle zmotywowani, aby organizować kolejne! Jesteśmy pod wielkim wrażeniem opolskiej młodzieży i mamy nadzieję, że razem zmienimy świat! Jeżeli chciałbyś/chciałabyś bezpośrednio nas wesprzeć, to zachęcamy Was do wpłaty, nawet symbolicznej kwoty, na naszą zrzutkę, aby przyszłe strajki były jeszcze lepsze: https://zrzutka.pl/brkmhe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
2970
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-09-10 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 20:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany