reklama
kategoria: Ekologia
4 wrzesień 2023

Musimy zrealizować nasz plan w zakresie podniesienia retencji do 20 proc.

zdjęcie: Musimy zrealizować nasz plan w zakresie podniesienia retencji do 20 proc. / fot. PAP
fot. PAP
To, co dzieje się przede wszystkim w Europie Zachodniej jednoznacznie pokazuje, że musimy zrealizować nasz plan w postaci programu „Woda dla Polski”, który wielkoskalowo będzie obejmował wszystkie działania w zakresie podniesienia retencji do 20 proc. - mówił w poniedziałek we Wrocławiu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
REKLAMA

W stolicy Dolnego Śląska rozpoczął się w poniedziałek II Kongres Wodny. Dwudniowe wydarzenie poświęcone jest zmianom, jakie zaszły w Polsce w zakresie zarządzania zasobami wodnymi i ochrony ekosystemów wodnych, a także adaptacji do obecnych zmian klimatu.

Podczas briefingu prasowego wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk zwrócił uwagę, że najbliższe lata „to będzie walka o wodę”. „To, co dzieje się przede wszystkim w Europie Zachodniej jednoznacznie pokazuje, że musimy zrealizować nasz plan w postaci programu +Woda dla Polski+ (…), który wielkoskalowo będzie obejmował wszystkie działania w zakresie podniesienia retencji do 20 proc.” – zapowiedział.

Jak wyjaśnił, w skład programu wejdą przede wszystkim te działania, które były realizowane do tej pory. „Zakładamy budowę ok. 400 dużych i małych zbiorników retencyjnych, które będą gromadzić wodę, a także modernizację, budowę ok. 50 tys. km kanałów. Głównym zadaniem tego systemu jest zabezpieczenie wszystkich obszarów w wodę, przede wszystkim tych rolniczych, które są kluczowe, jeśli chodzi o produkcję” – tłumaczył wiceminister.

Jego zdaniem tylko i wyłącznie tak doświadczony podmiot gospodarczy i o takim potencjale (jak Wody Polskie – przyp. PAP) może sobie poradzić z tym zadaniem. „Każde inne rozwiązanie spowoduje rozdrobnienie tych działań i przede wszystkim to, że zadania nie zostaną w tym obszarze zrealizowane. (….) Najwyższa pora, aby ten program rozpocząć, bo za kilka lat będziemy w podobnej sytuacji jeśli chodzi o brak wody jak inne kraje, z tym, że my jeszcze nie jesteśmy w tym zakresie przygotowani, a one już są” – zauważył.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś wskazywał, że obecnie obserwujemy coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe. „Jako podmiot odpowiadający w Polsce za racjonalną i zrównoważoną gospodarkę wodną musimy próbować się z nimi zmierzyć, począwszy od kwestii dotyczących przeciwdziałania ewentualnym zagrożeniom powodziowym, minimalizowania tych zagrożeń. To jest cały czas temat otwarty (…) dlatego, że tego zagrożenia nie da się całkowicie wyeliminować” – mówił.

Zwrócił też uwagę na potrzebę przeciwdziałania zagrożeniom, jakie niesie ze sobą susza. „Jedynym skutecznym narzędziem jest tu zwiększenie zasobów dyspozycyjnych wody w Polsce. My tej wody mamy naprawdę zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę to, jakie wartości są dostępne w innych krajach europejskich” – wskazał Woś.

Przypomniał, że w Polsce jesteśmy w stanie retencjonować niespełna 7 proc. średniego rocznego odpływu, czyli 4 mld m3 wody, podczas gdy – jak podkreślił - średnia europejska to 15 proc.. „Żeby to osiągnąć musimy stosować wszelkiego rodzaju retencje, począwszy od mikro retencji, retencji ogródkowej, retencji domowej poprzez retencję leśną, łąkową, retencję korytową, a także retencję zbiornikową” – wymieniał.

Wskazał też, że w Polsce jest 120 zbiorników o pojemności powyżej 1 mln m3, a w Hiszpanii takich zbiorników jest 1200. „ U nas retencjonujemy 7 proc. , a w Hiszpanii ponad 30 proc. średniego rocznego odpływu, w związku z tym widzimy, jaki cel powinniśmy sobie stawiać, żeby móc zapewnić większe bezpieczeństwo i lepszą dostępność wody dla środowiska naturalnego, dla gospodarki i dla społeczeństwa” – mówił. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
7.8°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Klub Wędrówki, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 20:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany