6 grudzień 2022

Walka o drzewa przy prestiżowym liceum

fot. nadesłane
Od czwartku trwa okaleczanie drzew przy wrocławskim Liceum Ogólnokształcącym nr XIV. O ich ochronę zabiega społeczność szkolna wspólnie z ekspertami i aktywistami.
REKLAMA
Od czwartku trwają tzw. prace pielęgnacyjne przy Liceum Ogólnokształcącym nr XIV we Wrocławiu. Według zapytania ofertowego mają one polegać na usunięciu suchych elementów drzew oraz jemioły, jednak jak można zauważyć, wiele drzew zostaje przy tym okaleczonych.

Miała zostać usunięta jemioła, jednak niektóre drzewa, np. jesion od strony ul. Giżyckiej, zostały w olbrzymim stopniu okaleczone. Zgodnie z polskim prawem usunięcie co najmniej 30% korony jest traktowane za uszkodzenie drzewa, zaś powyżej 50% - za jego zniszczenie. Niestety, obserwujemy to także na terenie Liceum – mówi Mariusz Masłosz, absolwent LO XIV.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi szuka Małgorzata Piszczek, przyrodniczka:

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, czy naprawdę uznajemy amputację za pielęgnację. Jeśli skaleczymy się w rękę, nie ucinamy jej. Tymczasem firma usuwająca jemiołę usunęła ją razem z konarami na których rosła. Wynika to m.in. ze złej metody prowadzenia prac – cięcia były wykonywane z podnośników, nie zaś metodą alpinistyczną, co znacząco zmniejsza precyzję.

W poniedziałek odbył się protest w obronie drzew. Jak podkreślają organizatorzy, kluczowy jest wzrost świadomości wśród ludzi, a także powstrzymanie prac przy drzewach, które są w dobrym stanie. Przypomnijmy, do tzw. pielęgnacji przeznaczono także dwa przedwojenne dęby, stojące z dala od szlaków komunikacyjnych, a więc niestanowiące zagrożenia, o śladowych ilościach suszu.

Część z tych drzew faktycznie stwarzała zagrożenie, część była zainfekowana. Rzecz jasna rozumiemy, że dyrekcja Szkoły odpowiada za wypadki w wyniku zaniedbań i stara się im zapobiegać, apelujemy jednak o minimalizację liczby cięć – dlaczego są przycinane także żywe drzewa, w dobrym stanie? To im szkodzi – im bardziej będą przycięte, tym większa szansa, że w przyszłości się złamią i faktycznie stworzą zagrożenie. Mamy też nadzieję, że (zwłaszcza w miejscach w których nie chodzą ludzie) martwe, obcięte drewno zostanie pozostawione. Szkoła realizuje wiele projektów proekologicznych, w ramach których np. tworzy domki dla owadów. Dlaczego więc nie pozostawić tych naturalnych? - pytają organizatorzy protestu.

W związku z postępującą zmianą klimatu drzewa stanowią infrastrukturę krytyczną, zwłaszcza w miastach. Kluczowe jest ich pozostawianie i utrzymywanie w dobrym stanie, aby magazynowały wodę i łagodziły temperatury w najbardziej upalne dni. Ze względu na dobro uczniów i innych osób przebywających na terenach szkół trzeba więc zwracać szczególną uwagę na ich dobrostan. Warto nadmienić, że sami uczniowie angażują się w działania adaptacyjne do zmiany klimatu, np. biorąc udział w konkursie „Zielone Szkoły” czy też włączając się w inicjatywę Moratorium dla drzew.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
5.8°C
wschód słońca: 05:47
zachód słońca: 19:54
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
Ośrodek Działań Twórczych...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 19:30
miejsce
Zaklęte Rewiry, Wrocław, Krakowska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany