kategoria: Finanse
4 lipiec 2024

4,6 mln zł na rozwój obszarów wiejskich i meliorację

zdjęcie: 4,6 mln zł na rozwój obszarów wiejskich i meliorację / v36306253
v36306253
Samorząd województwa dolnośląskiego zabezpieczył 4,6 mln zł na wsparcie gmin w zakresie rozwoju obszarów wiejskich i utrzymanie urządzeń melioracji wodnych - poinformowali urzędnicy. W czwartek marszałek Paweł Gancarz podpisał część umów z samorządowcami z subregionu wałbrzyskiego.
REKLAMA

Jak przekazali urzędnicy, łączna pula dofinansowań w obu przedsięwzięciach wyniesie ponad 4,6 mln zł. W czwartek w Żelaźnie (pow. Kłodzki) marszałek Paweł Gancarz podpisał część umów z samorządowcami. W ramach wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w całym województwie dolnośląskim zrealizowanych zostanie 90 projektów na kwotę ponad 3,2 mln zł.

"Konkurs +Odnowa Dolnośląskiej Wsi+ skierowany jest do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Dla Samorządu Województwa Dolnośląskiego jednym z najistotniejszych priorytetów jest wspieranie zrównoważonego rozwoju całego regionu, dlatego też pomagamy mniejszym gminom i ich społecznościom. Konkurs każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem, co pokazuje, że takie inicjatywy są potrzebne. Dofinansowując te projekty pomagamy realizować inwestycje, które są bardzo ważne dla lokalnych społeczności" – podkreślił marszałek Paweł Gancarz.

W ramach konkursu samorządy mogły wnioskować o maksymalnie 40 tys. zł, co stanowiło do połowy kosztów. Wśród projektów są np. dofinansowania remontów świetlic i domów kultury. Pieniądze mogą zostać wydane także na budowę nowych obiektów, np. placów zabaw czy siłowni zewnętrznych, zakup wyposażenia bibliotek czy strojów ludowych.

W ramach programu wydzielono też pulę na dofinansowanie utrzymania urządzeń melioracji wodnych będących w posiadaniu samorządów. Ze wsparcia w wysokości niemal 1,5 mln zł skorzystają 52 samorządy. Celem konkursu jest poprawa gospodarki wodnej oraz ochrona przed podtopieniami i powodziami, można było się starać o 35 tys. zł.

W obu programach bardzo aktywne były samorządy z subregionu wałbrzyskiego. W ramach programu rozwoju wsi wsparte zostaną 24 inicjatywy za ponad 890 tys. zł. Do dawnego województwa wałbrzyskiego trafi też ok. 650 tys. zł na realizację 21 wniosków związanych z melioracją.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
28.3°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany