Tworzywa sztuczne – oszczędność energii?
Tworzywa sztuczne są bardziej wytrzymałe od metali – szczególnie w miejscach, gdzie panują niesprzyjające warunki, takie jak wilgoć czy działanie niektórych substancji chemicznych. Oprócz tego tworzywa sztuczne są też lekkie i łatwe w przewożeniu. Jednak ich największą zaletą jest to, że do ich wyprodukowania potrzeba mniej energii niż w przypadku elementów z metalu.
Oszczędność i ekologia
Tworzywa sztuczne są wykorzystywane między innymi do produkcji rur stosowanych w gazownictwie, kanalizacji i różnych dziedzinach przemysłu. Produkcja rur z tworzyw sztucznych niesie ze sobą szereg zalet - jedną z nich jest oszczędność związana z ich transportem. Ponieważ tworzywo sztuczne jest lżejsze niż np. metal, ta sama liczba rur z tworzyw sztucznych przekłada się na około czterokrotne zmniejszenie masy całego pojazdu, a co za tym idzie – oszczędność na paliwie i niższą emisję CO2 do atmosfery.
Panuje powszechna opinia, że tworzywa sztuczne to materiał wyjątkowo niekorzystnie wpływający na stan środowiska naturalnego. Pogląd ten nie ma jednak w pełni odzwierciedlenia w rzeczywistości – choćby dlatego, że produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych wymaga o ponad połowę mniej energii niż wytworzenie elementów z innych materiałów – zwłaszcza w takich gałęziach gospodarki jak transport, budownictwo, wytwarzanie opakowań, elektronika.
Ogromne znaczenie ma także energooszczędność tworzyw sztucznych – materiały te idealnie sprawdzają się chociażby w roli izolatorów. Tworzywa znacznie zmniejszają ubytki energii i doskonale trzymają ciepło – a co więcej to wszystko wymaga mniejszej ilości zużytego materiału niż w przypadku surowców alternatywnych.
Powyższe argumenty potwierdzają badania symulujące zużycie energii oraz emisję gazów cieplarnianych, w przypadku gdyby w procesie produkcyjnym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym np. transportu i budownictwa, zastąpiono tworzywa sztuczne alternatywnymi materiałami. Wówczas produkcja wymagałaby około 57% więcej energii niż ta, która zużywana jest obecnie w całym cyklu życia wyrobów z tworzyw sztucznych. Wzrost ilości emitowanych gazów cieplarnianych wyniósłby natomiast aż 78-170 mln ton (czyli około 61% więcej niż obecnie). Oznacza to, że dostępne na rynku produkty z tworzyw sztucznych już umożliwiły oszczędność energii o około 2 400 mln GJ rocznie, co odpowiada 53 milionom ton ropy naftowej. Oszczędności w emisji gazów cieplarnianych wynosi natomiast tyle, co 39% przyjętego w Kyoto dla EU15 celu ograniczenia emisji tych gazów (źródło: http://www.kierunekchemia.pl/artykul,3878,wiecej-energii-mniej-emisji.html).
Zalety rur z tworzyw sztucznych
Ponieważ tworzywa sztuczne idealnie sprawdzają się w roli izolatorów, wykonanie z nich rur umożliwia wydajniejsze utrzymywanie temperatury wewnątrz nich i mniejsze straty energetyczne. Rury takie pozwalają na zaoszczędzenie nawet sto razy większej ilości energii niż ta, która była potrzebna do ich wyprodukowania.
Na samej oszczędności energii nie kończy się jednak lista zalet rur z tworzyw sztucznych. Są one nie tylko bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż np. rury metalowe, ale także bezpieczniejszym. W rurociągach, np. w systemach +GF+, stosuje się powszechnie rury wykonane z PVC-C (polichlorek winylu chlorowany). Materiał ten cechuje się bowiem wysoką wytrzymałością mechaniczną, odpornością chemiczną, niską przewodnością cieplną. Jest to materiał trudnopalny oraz odporny na czynniki atmosferyczne nawet w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Co ważne np. w przypadku systemów wodociągowych, materiał ten nie ma wpływu na jakość wody pitnej (jest obojętny toksykologicznie). Co więcej, rury z PVC-C są bardzo proste w instalacji.
Wykonane z tworzyw sztucznych elementy instalacji gazowej zapewniają jej również wyższą trwałość niż metalowe, a przykładem kształtek wpływających na długowieczność rur są te stosowane w systemie Georg Fischer.
Recykling
Tworzywa sztuczne, które już nie są używane, to wartościowy surowiec do recyklingu. Ostatnimi czasy zmieniło się podejście do odpadów z tworzyw sztucznych – nie są już one bezwartościowymi śmieciami zalegającymi na wysypiskach i niepodlegającymi rozkładowi. Stały się cennymi surowcami wtórnymi. Przetwarza się je różnymi metodami recyklingu. Ma tu zastosowanie zarówno recykling mechaniczny (materiałowy – czyli fizyczne przetworzenie odpadów i wytworzenie nowych produktów), surowcowy (chemiczne przetworzenie odpadów i wytworzenie surowców podstawowych), jak i odzysk energii (spalanie odpadów komunalnych oraz wytwarzanie paliwa alternatywnego o dużej wartości opałowej).
Dzięki wszystkim wyżej wymienionym zaletom można uznać, że tworzywa sztuczne są bardziej wydajne pod względem energetycznym niż metal czy inne materiały. Są także bardziej przyjazne dla środowiska oraz bezpieczniejsze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie tako-ar.eu.