8 grudzień 2022

Wrocławscy radni zawiadamiają NIK i TK: Dochody Wrocławia są sztucznie zaniżane przez rząd!

zdjęcie: Wrocławscy radni zawiadamiają NIK i TK: Dochody Wrocławia są sztucznie zaniżane przez rząd! / pixabay/7463365
Rada Miejska Wrocławia przyjęła dziś (8.12.) apel, w którym zobowiązuje Prezydenta Wrocławia do skierowania wniosku do NIK, aby przeprowadzona została kontrola dot. prawidłowości przekazywanych przez Rząd RP środków finansowych na rzecz Miasta Wrocław. - Dochody Wrocławia i innych polskich miast są zaniżane przez politykę rządzących. Pieniądze z PIT, które są zabierane samorządom, są nam teraz potrzebne jak tlen – alarmują radni. Według wyliczeń Unii Metropolii Polskich, tylko od 2019 roku Wrocław stracił w ten sposób 1,75 mld zł w ostatnich latach.
REKLAMA
Finanse samorządów, w tym Wrocławia, są w coraz trudniejszej sytuacji. W czasach, gdy inflacja sięga już niespełna 18%, nieznane są jeszcze ceny za energię elektryczną czy wyzów odpadów, a niespodziewane, dodatkowe wydatki zafundowały pandemia oraz kryzys migracyjny, rząd nie pomaga samorządom. W skali kraju ubytek dla samorządów z PIT w przyszłym roku  wyniesie 30 mld złotych w porównaniu do roku 2022.

Dochody miast, które wypracowują podatnicy, są decyzją rządową zamrożone na poziomie z 2019 roku. We Wrocławiu, według Wieloletniej Prognozy Finansowej, powinniśmy otrzymać w przyszłym roku z PIT 1,83 mld złotych. Co zrobił rząd? Zabiera część środków do budżetu centralnego i przyszłoroczne wpływy z PIT to zaledwie 1,41 mld zł. To o ponad 60 milionów mniej, niż w 2019 roku – podkreśla Paweł Karpiński, z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Rząd jeszcze w tym roku przekaże w transzach do budżetu Wrocławia 207 milionów złotych rekompensaty z tytułu ubytków z PIT. To jednak kwota dalece niewystarczająca.

1,75 mld złotych strat Wrocławia

Unia Metropolii Polskich wyliczyła, że od 2019 roku, w wyniku niekorzystnych reform finansowych, Wrocław stracił już 1,75 mld złotych. Uwzględniając rządowe subwencje, nadal jako miasto jesteśmy ponad 1,35 mld na minusie. Deficyt Wrocławia przekracza w przyszłym roku 800 milionów złotych. Dlatego chcemy, żeby sprawie przyjrzał się NIK. Nie może być tak, że w tym skrajnie trudnym czasie, gdy samorządy mają problemy z dopięciem swoich budżetów, rząd żeruje na budżetach samorządów – mówi radny Michał Młyńczak z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Tylko od stycznia do października 2022 roku dochody rządu z PIT rok do roku wzrosły o prawie 2 miliardy złotych, a z CIT (samorządy dostają tylko 1/4 wszystkich wpływów) – o ponad 17,5 mld złotych. Jak podkreślają radni – bez pieniędzy samorządy stają się coraz bardziej zależne od rządu i uznaniowego sposobu dzielenia pieniędzy.

Wystarczy przypomnieć sobie, jak dzielone były pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.  Słyszymy później uzasadnienia rządzących, że przepisy nie przewidują pisemnego uzasadniania sposobu rozpatrywania wniosków. Czyli mamy do czynienia z całkowicie uznaniowym i politycznym sposobem podziału pieniędzy. Suwerenność samorządów jest coraz bardziej zagrożona – twierdzi mówi Jarosław Krauze, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

Zawiadomienie do NIK i TK

Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna wniósł na grudniową (8.12.) sesję apel, aby Prezydent zawiadomił NIK o powyższych nieprawidłowościach. Tak, by zbadano proces zaniżania przez rząd planowanych dochodów samorządów.

Jednocześnie radni w przyjętym apelu zwrócili się do Przewodniczącego Rady Miejskiej o przygotowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego  o zbadanie zgodności z Konstytucją przyjętych rozwiązań podatkowych.

Wiele polskich samorządów od dłuższego czasu alarmuje o niekorzystnych reformach podatkowych. Dochody Wrocławia i innych polskich miast są w rzeczywistości znacznie wyższe. Pieniądze z PIT, które zabiera samorządom rząd, są nam teraz potrzebne jak tlen – mówią radni.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-1.3°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 16:54
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-08 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany