24 czerwiec 2021

Autostrada A2: uruchomiono nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL

fot. PAP
Systemem opłat e-TOLL, który właśnie uruchomiono, objęto m.in. sieć płatnych dróg o długości ok. 3,7 tys. km dla ciężarówek - powiedział w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej przy autostradzie A2 w Strykowie niedaleko Łodzi.
REKLAMA

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły nowy system opłat drogowych e-TOLL, który wykorzystuje wskazania geopozycyjne z satelity. E-TOLL będzie do jesieni działał równolegle z innymi systemami opłat.

"System jest dostępny na 3,7 tys. km dróg dla pojazdów ciężarowych, a na niektórych odcinkach autostrad dla aut osobowych. Nowoczesne państwo zapewnia obywatelom wygodne, cyfrowe rozwiązania. I takim rozwiązaniem jest uruchomiony dziś system E-TOLL" - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że jest już dostępna aplikacja na smartfony, dzięki której można płacić na autostradach.

"Chcemy, aby płynny przejazd bez zatrzymywania się przed bramkami autostradowymi był możliwy od 1 grudnia 2021 r." - podkreślił minister.

"To jeden z większych systemów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację państwową" - przekazała w czwartek szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, dodając, że e-TOLL znacznie ułatwi pobieranie opłat.

E-TOLL to technologia nowoczesnego pozycjonowania satelitarnego. Wraz z rozpoczęciem nowego sposobu poboru opłat na odcinkach płatnych autostrad, korzystający z niego kierowcy powinny korzystać z prawych, skrajnych pasów przejazdowych.

Nowy sposób poboru opłat drogowych zastąpi system viaTOLL, który wygaśnie 30 września 2021 r.

Aby korzystać z E-TOLL, wystarczy się zarejestrować się na stronie internetowej systemu z wykorzystaniem Internetowego Konta Klienta. System kosztował ponad 300 mln zł, a nad jego wdrożeniem pracowało ponad 400 osób. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany