19 kwiecień 2023

Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu

zdjęcie: Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu / fot. PAP
fot. PAP
Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (Dolnośląskie). W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób – poinformowała w środę w komunikacie Grupa Bosch.
REKLAMA

Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu w powiecie świdnickim, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r. Inwestor podał, że do 2027 r. w fabryce powstanie 500 miejsc pracy.

Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.

Birte Lubbert członek zarządu Bosch Comfort Grup podkreśliła, że firma zamierza umacniać swoją pozycję na rynku pomp ciepła. „Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealny miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie” – powiedziała Lubbert.

Minister w KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że inwestycje w nowe technologie są szczególnie pożądane, a z budowy fabryki w Dobromierzu skorzysta cały subregion wałbrzyski.

Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, podkreślił, że nowa inwestycja Boscha potwierdza, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym i rzetelnym miejscem do inwestowania. „W zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 3,7 mld euro jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce i liczymy na to, że ten rekord przekroczymy też w tym roku” – powiedział Dytko.

Bosch inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 r. Koncern ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie o Goleniowie. Reprezentowany jest przez cztery spółki, które tworzą Grupę Bosch w Polsce.

Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła. W zakładach Boscha produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.

Bosch produkuje już pompy ciepła w fabrykach w Niemczech, Portugalii i w Szwecji. Według koncernu zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku. W ciągu obecnej dekady w UE ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła – podał Bosch. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-0.6°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:45
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-12-09 14:00
miejsce
ATM Scena na Bielanach, Bielany...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 19:15
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany