9 grudzień 2022

Jest szansa, by marżą spowodować, że podwyżka cen paliw nie będzie zbyt wysoka

zdjęcie: Jest szansa, by marżą spowodować, że podwyżka cen paliw nie będzie zbyt wysoka / fot. PAP
fot. PAP
Jest szansa na to, że z punktu widzenia marży jesteśmy w stanie wyregulować, aby podwyżka cen paliw nie była zbyt wysoka od 2023 r. - powiedział w piątek szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.
REKLAMA

Minister rozwoju i technologii w piątek w programie "Gość Wiadomości" podkreślił, że przywrócenie VAT-u na gaz, paliwa, czy nawozy wynika z decyzji Komisji Europejskiej.

Według Budy, Komisja "nie wyczuła trudnej sytuacji", w jakiej znalazły się państwa członkowskie UE. Jego zdaniem, takie czasowe przyzwolenie na obniżenie podatków powinno obowiązywać przez rok lub dwa. Zwrócił uwagę, że obecnie są "nadzwyczajne okoliczności" i w związku z tym powinniśmy być elastyczni.

Odnośnie pytania, że skoro - po decyzji KE - nie można było utrzymać zerowej stawki VAT, to czy możliwe było podniesienie VAT do 5 proc. zamiast do 23 proc., Buda odpowiedział, że "tak, ale to z kolei wymagałoby poważnych zmian legislacyjnych, a proszę pamiętać, że my możemy podatki zmieniać tylko do listopada na następny rok, w związku z tym nie było czasu". "Ta decyzja Komisji nas też mocno zaskoczyła" - zaznaczył dodając, że KE dyscyplinowała polski rząd do przywrócenia wyższych stawek podatku VAT.

Szef resortu rozwoju i technologii zapewnił, że rząd jest zdeterminowany, aby utrzymać zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych. Odnosząc się do paliw, to przyznał, że "niestety" stawka VAT - w tym przypadku - musi być podniesiona.

"Liczymy, że jednak rynek (paliw - PAP) się ustabilizuje. Baryłka ropy spadła też. Jest szansa na to, że trochę z punktu widzenia marży jesteśmy w stanie wyregulować, żeby ta podwyżka nie była zbyt wysoka z początkiem roku" - dodał Buda.

Minister przypomniał ponadto, że w 2023 r. cena gazu będzie zamrożona na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Zgodnie z uchwaloną 1 grudnia ustawą oprócz zamrożenia cen gazu, nowe przepisy wprowadzają też "dodatek gazowy" dla mniej zamożnych gospodarstw. Chodzi o refundację VAT-u. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-0.6°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:45
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-12-09 14:00
miejsce
ATM Scena na Bielanach, Bielany...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 19:15
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany