LG Electronics zainwestuje kilkaset milionów złotych w aglomeracji wrocławskiej

fot. nadesłane
Koncern LG zainwestuje ponad 320 mln zł w aglomeracji wrocławskiej. Spółka LG Electronics Wrocław będzie u nas produkować separatory bezpieczeństwa, mające zastosowanie w bateriach litowo-jonowych, wykorzystywanych między innymi w samochodach elektrycznych. Dla koreańskiego giganta to element długofalowego planu inwestycyjnego. LG realizuje go we współpracy z polskimi władzami oraz przy szczególnym wsparciu władz Wrocławia oraz Gminy Kobierzyce.
REKLAMA
Ważny ośrodek elektromobilności

Samo LG Electronics działa w Biskupicach Podgórnych, w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce (EURO-PARK KOBIERZYCE), od 2006 roku. Firma zatrudnia około 700 osób i produkuje sprzęt AGD. W październiku 2019 roku osiągnęła rekordowe wyniki wytwarzając 68 tys. pralek i ponad 42 tys. lodówek.

- W kolejnych latach planujemy wzrost produkcji o około 10-20 procent rocznie. W oparciu o istniejącą infrastrukturę chcemy też rozwijać nowe kompetencje i stąd nasze wejście w segment separatorów bezpieczeństwa – mówi Sebastian Stadnik, Dyrektor Zarządzający LG Electronics. - W 2020 roku planujemy zakończyć dwa początkowe etapy inwestycyjne: pierwszy na kwotę 120 milionów zł oraz drugi na kwotę 200 milionów złotych. W ich wyniku w przyszłym roku zatrudnienie znajdzie stu pięćdziesięciu wysoce wykwalifikowanych pracowników - dodaje Sebastian Stadnik. Dyrektor zarządzający LG Electronics zapowiada, że w ciągu dwóch lat produkcja separatorów wartościowo zbliżona będzie do tej w segmencie AGD.

Tym samym jako LG Electronics mocno wpiszemy się w całą strategię grupy LG. Zakłada ona, by stać się największym graczem na rynku elekromobilności na naszym kontynencie – dodaje Stadnik.

Pierwsza grupa kluczowych specjalistów z podwrocławskiej fabryki wróciła właśnie z miesięcznego szkolenia w Cheongju w Korei Południowej. Planowane nakłady inwestycyjne na stworzenie jednego miejsca pracy przekroczą kwotę dwóch milionów złotych.

- Koncern LG jest obecny w aglomeracji wrocławskiej od ponad 10 lat, natomiast teraz to połączenie biznesowe weszło w zupełnie nową fazę. Wrocław dzięki inwestycjom naszych partnerów stanie się ważnym ośrodkiem w zakresie rozwoju elektromobilności w skali europejskiej i globalnej - podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Dobre miejsca pracy

Sutryk przypomina, że oprócz inwestycji LG Electronics pod Wrocławiem powstaje także nowa fabryka LG Chem - produkująca baterie do samochodów elektrycznych. Po rozbudowie, ma to być największy tego typu zakład na świecie.

- Ostatnio byłem w Korei Południowej, gdzie rozmawiałem z zarządem całego koncernu LG. Mogłem też osobiście przekonać się o zaawansowaniu technologicznym rozwiązań, które tworzą nasi partnerzy. Cieszę się, że część tych innowacji będzie realizowana także we Wrocławiu - dodaje Sutryk.

Spółka LG Electronics Wrocław pod koniec sierpnia 2019 roku otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, spełniając kryteria zrównoważonego rozwoju, co oznacza iż inwestycja LG nie zagraża środowisku naturalnemu oraz, że firma utworzy miejsca pracy wysokiej jakości. Proces inwestycyjny jest w trakcie realizacji, a pierwsze dostawy produktów do klientów przewidziane są na luty 2020 roku. Jednym z głównych klientów będzie firma LG Chem Energy. Trwają zaawansowane rozmowy także z innymi firmami.


Informacje na temat produktu

Tradycyjna bateria litowo jonowa, składa się z elektrod oddzielonych od siebie na całej powierzchni separatorem. – Celem separatora jest zapobieganie zwarciu elektrod. W większości przypadków stosowane są separatory wykonane z tworzywa sztucznego. W konsekwencji nawet drobne uszkodzenie separatora może oznaczać miejscowe zwarcie elektrod, przepływ prądu pomiędzy nimi, oraz wzrost temperatury, który w dalszej kolejności prowadzi do wytopienia separatora, zupełnego zwarcia elektrod i jeszcze większego wzrostu temperatury. Mamy zatem do czynienia z reakcją łańcuchową, która skutkuje całkowitym uszkodzeniem baterii a nawet jej eksplozją – tłumaczy Krystian Besuch, Manager Produkcji i Procesu Technologicznego LG Electronics.

Wyjątkowość i innowacyjność produktu LG Electronics polega na zastosowaniu w sepratorze warstwy mikroceramicznej o dużej twardości (9 w skali Mohsa/ dla porównania diament ma 10) i odporności na wysokie temperatury (ponad 2000 °C). Dodatkowo zastosowany materiał jest doskonałym izolatorem elektrycznym a jednocześnie dobrze przewodzi ciepło. W konsekwencji ryzyko miejscowego uszkodzenia separatora jest znikome, a nawet jeśli nastąpi, struktura separatora uniemożliwia zwarcie elektrod i rozwój wspomnianej powyżej reakcji łańcuchowej. Nasz separator zapewnia bezpieczeństwo zarówno samej baterii eliminując ryzyko jej uszkodzenia jak i bezpieczeństwo użytkownika eliminując ryzyko eksplozji. W związku z zastosowaniem nanomateriałów cały proces technologiczny odbywa sią w specjalnie przystosowanych „clean roomach” zapewniających bardzo wysokie parametry czystości oraz przy szczegółowej kontroli temperatury i wilgotności powietrza. Zastosowana technologia jest chroniona patentem i tajemnicą przemysłową oraz stanowi kluczowy czynnik przewagi konkurencyjnej firmy na rynku nowoczesnych technologii.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-02-25 09:30
miejsce
Sala szkoleniowa WITALNI, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-25 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-25 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-25 20:00
miejsce
Coctail Bar Szklarnia, Wrocław,...
wstęp biletowany