22 wrzesień 2022

To co było w społeczeństwach przekłada się na polsko-ukraińskie relacje gospodarcze

zdjęcie: To co było w społeczeństwach przekłada się na polsko-ukraińskie relacje gospodarcze / fot. PAP
fot. PAP
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda po posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej powiedział, że w polsko - ukraińskich stosunkach priorytetem jest płynność wymiany handlowej, ale i przepływ osób przez przejścia graniczne.
REKLAMA

W czwartek w Rzeszowie odbyło się plenarne posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

Uczestniczyli w nim wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz przedstawiciele resortów rolnictwa i rozwoju wsi, funduszy i polityki regionalnej, spraw zagranicznych, finansów i infrastruktury.

"Wnioski jakie mamy z dzisiejszego spotkania są takie, że to co było w społeczeństwach Polski i Ukrainy, ten odruch serca, ta chęć niesienia pomocy, przekłada się na relacje gospodarcze" - mówił Buda na wspólnej z Wereszczuk konferencji prasowej.

Przedsiębiorcy po jednej i drugiej stronie - podkreślił - "chcą współpracować i nie tylko wyłącznie w imię biznesu, marży, osiągania wyższego dochodu, szukania nowych rynków zbytu, ale też w poczuciu, że nasza współpraca, uczestniczenie w odbudowie Ukrainy to jest coś, co jest naszym dobrem wspólnym".

Jego zdaniem, "te relacje już po zakończeniu wojny będą bardzo płynnie nawiązywane". "Relacja zbudowana między Polakami a Ukraińcami jest na tyle poważna, na tyle dobra, że wiele biznesów będzie się toczyło, będzie się rozpoczynanych, będzie kontynuowanych bez względu na to, czy państwo będzie wówczas uczestniczyło, pośredniczyło, czy ułatwiało ten kontakt" - zauważył Buda.

Poinformował, że w trakcie posiedzenia komisji była "bardzo szczegółowa dyskusja na temat infrastruktury, pomocy humanitarnej, ale też dotycząca lecznictwa, przejść granicznych, odbudowy Ukrainy". "To wszystko było dzisiaj w agendzie i mam wrażenie, że było to bardzo owocne spotkanie" - mówił minister.

Pytany w czasie konferencji prasowej o wspólne priorytety Buda zaznaczył, że jest nim "na pewno płynność wymiany handlowej, ale też przepływu osób przez przejścia graniczne".

"To jest dla nas dość kluczowe, bo to się przekłada na wszelkie dziedziny naszych relacji; od gospodarczych po humanitarne. W związku z tym rozmawialiśmy o usprawnieniu prac poszczególnych służb na granicach. Mamy tutaj zaplanowane konkretne działania" - zapowiedział.

Poinformował, że w Rzeszowie rozmawiano także o odbudowie Ukrainy. "Infrastruktura krytyczna, szpitale, częściowo szkoły to są zdania, które należałoby już dzisiaj realizować w bezpieczniejszych częściach Ukrainy. Dlatego dużo czasu poświeciliśmy na ustrukturyzowanie tej współpracy. Tworzenie pewnego rodzaju funduszu, który będzie finansował te inwestycje, współfinansował, który będzie angażował przedsiębiorstwa do współpracy, do poszczególnych inwestycji" - wyjaśnił Buda.

Z kolei jak podkreśliła na konferencji wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, Polska i Ukraina ma szansę na zbudowanie sojuszu dwóch silnych narodów.

"W dniu napaści Rosji pokazaliśmy, że umiemy walczyć razem, umiemy łączyć wysiłki i możemy razem przeciwstawiać się złu" – dodała.

Wicepremier mówiła, że od początku wojny Polska i Ukraina walczą wspólnie na wszystkich frontach – militarnym, gospodarczym, humanitarnym. "Udowodniliśmy światu, że umiemy się zjednoczyć" – podkreśliła.

Wereszczuk powiedziała również, że na początku spotkania komisji dziękowała za wielkie serce okazana przez Polaków Ukraińcom. "Dziękowałam, że otworzyliście drzwi do domów dla naszych dzieci. Dziękowałam za broń przekazaną nam, to było bardzo ważne" – mówiła.

Wiceszefowa ukraińskiego rządu podkreśliła, że Polska jest adwokatem Ukrainy na forum międzynarodowym. Wereszczuk podała jako przykład ostatnie wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy na forum ONZ, w którym mówił o Ukrainie. "Nie boicie się, nie chowacie się, zło nazywacie złem. Mówicie prawdę ludziom, którzy podejmują decyzje" – dodała.

Wicepremier zaznaczyła, że jej kraj liczy w dalszym ciągu na pomoc Polski. "Liczę, że się nie zmęczycie, że nadal będziecie nas wspierać. Nasze zwycięstwo będzie waszym zwycięstwem" – zakończyła swoje wystąpienie podczas konferencji prasowej Wereszczuk.

Przed posiedzeniem komisji przedstawiciele obu delegacji odwiedzili Medevac Hub, zlokalizowany w podrzeszowskiej Jasionce. Służy on ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Ich dalsze leczenie odbywa w państwach Unii Europejskiej.(PAP)

autorzy: Alfred Kyc, Wojciech Huk

kyc/ huk/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
15.2°C
wschód słońca: 05:35
zachód słońca: 18:18
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-03-28 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-28 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-02 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany