17 listopad 2022

Wspieramy rodziny w organizacji pogrzebu ofiar z Przewodowa

zdjęcie: Wspieramy rodziny w organizacji pogrzebu ofiar z Przewodowa / fot. PAP
fot. PAP
Według nieoficjalnych informacji, uroczystości pogrzebowe mają się odbyć w sobotę. "Wspieramy rodziny w organizacji pogrzebu ofiar z Przewodowa" - powiedział PAP w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka, zapytany o datę pogrzebu. Według nieoficjalnych informacji, może to być sobota.
REKLAMA

PAP zapytał w czwartek wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę o datę pogrzebu dwóch mężczyzn, pracowników suszarni zbóż, którzy zginęli we wtorek w wyniku eksplozji w Przewodowie.

„Wspieramy rodziny w organizacji pogrzebu ofiar” – odpowiedział wojewoda.

Według nieoficjalnych informacji, pogrzeb, który może mieć charakter państwowy, planowany jest wstępnie na sobotę.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker mówił w środę, że „jeżeli rodziny wyrażą zgodę, to ofiary eksplozji w Przewodowie będą mieć pogrzeb państwowy”.

Starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk zapewniła rodziny ofiar o wsparciu. „Rodziny czekają cały czas na odbiór ciał. Na tę chwilę jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Myślę, że w tym tygodniu zostanie to już załatwione” – powiedziała starosta. Dodała, że nie ma informacji o dacie uroczystości pogrzebowych.

We wtorek po godz. 15 - jak przekazali przedstawiciele polskich władz - na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji zginęło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

Jak poinformował w środę prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie był to intencjonalny atak na Polskę i nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję. "Nie była to rakieta, która była wymierzona, wycelowana w Polskę. W istocie zatem nie był to atak na Polskę" - powiedział prezydent.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.8°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany