17 listopad 2022

Zmiany w regule wydatkowej dotyczą jedynie 2022 r. i nie wpływają na przestrzeń wydatkową w 2023 r.

zdjęcie: Zmiany w regule wydatkowej dotyczą jedynie 2022 r. i nie wpływają na przestrzeń wydatkową w 2023 r. / fot. PAP
fot. PAP
Zmiany w regule wydatkowej, zapisane w nowelizacji ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, dotyczą wyłącznie 2022 r. i nie wpływają na przestrzeń wydatkową w 2023 r. – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w komentarzu nadesłanym PAP.
REKLAMA

W środę Sejm uchwali ustawę o zmianie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. W ustawie znalazły się przepisy, mające na celu wyłączenie z limitu wydatków objętych stabilizującą regułą wydatkową środków, jakie zostały w 2022 r. przeznaczone na działania mające na celu obniżenie cen energii oraz zakupy gazu.

„Ustawa dotyczy jedynie w 2022 r. i w żadnym stopniu nie wpływa na przestrzeń wydatkową w 2023 r. Oznacza to zawężenie rozwiązania wprowadzonego w ustawie o mrożeniu cen energii, pozwalającego na nieograniczanie limitem wynikającym z reguły wydatkowej dodatkowych wydatków w latach 2022-23. Podejście takie jest spójne z deklaracjami premiera dot. ograniczenia wydatków w roku 2023” – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w komentarzu nadesłanym PAP.

Zwrócił także uwagę, że nawet w odniesieniu do roku 2022 zmiany zapisane w ustawie dotyczą wyłącznie wydatków, „będących konsekwencją bezprecedensowych zagrożeń makroekonomicznych (wysoka inflacja) i geopolitycznych (agresja rosyjska na Ukrainę)”. Wiceminister Patkowski przypomniał, że koszt tych działań ponoszonych przez podmioty objęte limitem stabilizującej reguły wydatkowej szacowane są na ok. 1 proc. PKB, a więc (ok. 30 mld zł, i tylko w roku 2022.

„Kategorie dodatkowych wydatków objętych tym rozwiązaniem są precyzyjnie wskazane w ustawie i obejmują dodatkowe działania nakierowane na wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, jak również finansowanie sił zbrojnych. Procedowana ustawa nie stwarza żadnej podstawy do realizacji dodatkowych wydatków, a jedynie rozstrzyga sposób ich traktowania w sprawozdawczości budżetowej” – powiedział Piotr Patkowski.

Stwierdził, że takie podejście zostało uzgodnione z Komisją Europejską.

„Spotkało się ze zrozumieniem Komisji w kontekście nowych wyzwań oraz faktu, że limit wydatków w ustawie budżetowej na rok 2022 został ustalony w oparciu o cel inflacyjny NBP (2,5 proc.), znacznie odbiegający od poziomu inflacji” – dodał wiceminister finansów.

Przypomniał także, że takie rozwiązanie jest zgodne z zaleceniami Rady Unii Europejskiej na 2022 r.

„Rada zaleca zachowanie elastyczności pozwalającej na dostosowanie polityki fiskalnej do szybko zmieniających się okoliczności, w szczególności w celu wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw narażonych na podwyżki cen energii oraz zmniejszania wpływu wojny w Ukrainie. Jednocześnie jest ono zgodnie z kamieniem milowym KPO dotyczącym stabilizującej reguły wydatkowej” – powiedział Piotr Patkowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.8°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany