7 wrzesień 2022

Centrum sportu na Polanie Jakuszyckiej to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Europie

zdjęcie: Centrum sportu na Polanie Jakuszyckiej to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Europie / fot. PAP
fot. PAP
Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całej Europie; tutaj będą rodziły się nowe sportowe talenty - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji działalności Centrum.
REKLAMA

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to jedna z kluczowych inwestycji samorządu województwa dolnośląskiego. W ramach inwestycji powstał nowoczesny ośrodek biathlonu i narciarstwa biegowego.

W uroczystości inauguracji działalności Centrum wzięli udział obok premiera, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, samorządowcy z woj. dolnośląskiego, prezesi związków sportowych, sportowcy oraz goście z zagranicy.

Morawiecki podkreślił, że budowa Centrum na Polanie Jakuszyckiej to wspaniała inwestycja, dzięki które będzie można połączyć turystykę ze sportem. "Po trzech, czterech latach budowy otwieramy Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka wybudowane kosztem ponad 200 mln zł. Jak mi przed chwilą powiedziano, to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale w całej Europie" - powiedział premier.

Dodał, że w Centrum będą mogły rozwijać się młode, sportowe talenty. "Mamy do czynienia z piękną inwestycją, która doprowadzi do tego, że będziemy na pewno tutaj obserwowali rodzące się talenty polskiego sportu, które w przyszłości na pewno będą osiągały znakomite sukcesy" - powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to wspólna inwestycja rządu i samorządu.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podziękował Julianowi Gozdowskiemu inicjatorowi i komandorowi Biegu Piastów, legendzie narciarstwa biegowego w Jakuszycach. „W lutym 2014 r. pan Julian pojawił się z planami Polany Jakuszyckiej, jego starania trwały lata, a jego pomoc była nieoceniona. Po pierwsze zaraził nas tym projektem, ale zrobił też rzecz niebywałą – część terenu pod budowę przekazało województwu dolnośląskiemu Stowarzyszenie Bieg Piastów, a część wykupiliśmy za nieduże pieniądze” – mówił Przybylski.

Marszałek stwierdził, że inwestycja jest wyjątkowa. „To jest obiekt, w którym będą przygotowywali się zawodnicy nie tylko do sportów zimowych, ale też zawodnicy do różnego rodzaju sportów letnich” – zaznaczył. Dodał, że wyjątkowym elementem nowego ośrodka jest inkubator sportowy, który stwarza warunki hipoksji – takie jak w wysokich górach.

Przybylski podkreślił, że w nowym ośrodku mogą odbywać się zawody sportowe szczebla europejskiego i światowego. „Ale ten obiekt jest też ogólnodostępny, w momencie kiedy nie będą odbywały się zawody, każdy kto będzie chciał, będzie korzystał z tras, rowerów, spacerów” – powiedział marszałek.

Prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz wskazała, że inwestycja na Polanie Jakuszyckiej była wyczekiwana przez pokolenia. „To pierwszy obiekt w Polsce, który może ubiegać się o licencję A w Międzynarodowej Federacji Biathlonu. Ta licencja otworzy nam drogę do organizacji imprez na najwyższym szczeblu – pucharów świata, mistrzostw świata” – mówiła Badacz. Dodała, że w styczniu 2024 r. w Jakuszycach będą organizowane Mistrzostwa Europy Juniorów w biathlonie.

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz ocenił, że obiekt na Polanie Jakuszyckiej może „budzić zazdrość całego świata”. „Cieszę się, że są ludzie, którzy chodzą za tym, aby takie obiekty powstawały, aby sport cały czas się rozwijał” – powiedział Małysz.

W nowoczesnych budynkach Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej znajdują się m.in. basen, multimedialne Muzeum Sportu i Turystyki, centrum odnowy biologicznej z siłownią, sala gimnastyczna do treningu dla siatkarzy i koszykarzy czy 38 pokoi hotelowych z komorami hipoksyjnymi. Jest tam też zaplecze konferencyjne oraz gastronomiczne i podziemny parking na ponad 140 samochodów. Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu kosztowała ponad 240 mln zł, z których 35 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu, 9 mln pochodziło ze środków unijnych, 100 mln zł przekazał samorząd województwa dolnośląskiego, a kolejne 100 mln zł to kredyt.(PAP)

autorzy: Piotr Doczekalski, Karol Kostrzewa

pdo/ kos/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.6°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 16:36
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany