Miliardy ludzi na świecie wciąż nie mają dostępu do toalety

19 listopada obchodzony był Światowy Dzień Toalet. Dane opublikowane z tej okazji są alarmujące - na całym świecie 4,5 miliarda ludzi wciąż żyje bez dostępu do bezpiecznej infrastruktury sanitarnej, a 892 miliony ludzi korzysta z toalet na otwartej przestrzeni. (1)
W odpowiedzi na rosnące dysproporcje związane z dostępem do toalet, w 2001 powstała Światowa Organizacja Toaletowa. Dzień 19 listopada – datę powołania stowarzyszenia do życia – ustanowiono Światowym Dniem Toalet.

Światowa Organizacja Toaletowa za swoją główną misję uznaje zapewnienie swobodnego dostępu do łazienki każdemu człowiekowi na Ziemi. 19 listopada nagłaśnia problem i zwraca uwagę na pracę, jaką należy wykonywać codziennie, niezależnie od daty. Łączy stowarzyszenia z całego świata w celu dostarczania innowacyjnych rozwiązań, analizy bieżącej sytuacji, edukowania. Tworzy przestrzeń do komunikacji między zaangażowanymi fundacjami, agencjami, rządami i korporacjami w dążeniu do poprawy warunków najbardziej potrzebujących.

Światowy Dzień Toalet
Inicjatywy organizacji, ze Światowym Dniem Toalet na czele, służą mobilizacji wszystkich partnerów do współtworzenia i wprowadzania właściwej strategii sanitarnej. Dostęp do toalet to pierwszy krok. Dbanie o późniejsze użytkowanie i monitorowanie ich stanu są równie ważne. Sprzęt nie wystarczy. Wpajanie właściwych nawyków higienicznych jest niezbędne dla zdrowego i godnego życia.

Problem z zapewnieniem godnych warunków sanitarnych ma swoje konsekwencje nie tylko na tle zdrowotnym. Rzutuje także na takie dziedziny życia jak edukacja. Trudno skupić się na nauce bez dostępu do wody pitnej, środków czystości i toalety. Tymczasem okazuje się, że 1 na 4 szkoły podstawowe w ogóle nie posiada dostępu do czystej wody, a w 1 na 5 nie ma toalet. W skali globalnej aż 600 milionów dzieci uczy się w fatalnych warunkach.2

Problem szkolnych toalet dotyczy także polskich uczniów. Badanie „Ocena stanu szkolnych toalet”3  przeprowadzone na potrzeby programu „Wzorowa Łazienka” wykazało, że 40% ankietowanych rodziców przyznaje, że ich dzieci skarżą się na niedogodności wynikające z korzystania ze szkolnych toalet. Równocześnie prawie co szósty ankietowany rodzic przyznaje, że jego dziecko unika korzystania z toalety w szkole z powodu jej złego stanu. Najczęściej wymienianą niedogodnością jest brak lub niewystarczająca ilość papieru toaletowego, brak papierowych ręczników do wytarcia rąk, brak mydła czy brudna muszla toaletowa.

Publiczna Lekcja Higieny 
W celu zwrócenia uwagi na zapewnienie uczniom dostępu do czystych, funkcjonalnych toalet, 19 listopada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, inicjator programu „Wzorowa Łazienka” marka Domestos, zorganizowała „Publiczną Lekcję Higieny”. Lekcja stanowiła okazję do poszerzenia wiedzy uczestników z zakresu higieny.

„Publiczna Lekcja Higieny” miała interaktywny charakter, a jej uczestnicy pod okiem prowadzących mogli w empiryczny sposób dowiedzieć się, skąd biorą się bakterie, jak się przed nimi chronić, oraz poznawali prawidłowe nawyki higieniczne. W wydarzenie zaangażowali się także studenci Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland, którzy zapoznawali uczestników z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz przekazywali wiedzę na temat rozprzestrzeniania się bakterii i zarazków.
Publiczna Lekcja Higieny prowadzona była przez Karola Wójcickiego, popularyzatora nauki. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie warszawskich szkół podstawowych.
 


O programie „Wzorowa Łazienka”
Odpowiedzią na potrzeby szkół w zakresie zapewnienia uczniom dostępu do czystych i funkcjonalnych toalet jest program edukacyjny „Wzorowa Łazienka”. Jego celem jest zmiana warunków sanitarnych w szkołach, zarówno poprzez kształtowanie właściwych nawyków higienicznych wśród uczniów, jak i zapewnienie zwycięskiej szkole przyjaznej i czystej łazienki.

Aby przystąpić do programu i mieć szansę na wygranie remontu szkolnej toalety o wartości 30 000 zł,  szkoła powinna zarejestrować się na stronie www.wzorowalazienka.pl.
Pod tym adresem można także głosować na wybraną placówkę.


(1) www.worldtoiletday.info/wtd2018/
(2) dane UNICEF: www.unicef.pl/O-nas/Aktualnosci/10-faktow-na-temat-wody-i-higieny-w-szkolach
(3) Ocena stanu szkolnych toalet, badanie przeprowadzone na potrzeby programu „Wzorowa Łazienka”, marzec 2018
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
15.7°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 21:02
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany