5 październik 2022

2 800 osób zarejestrowanych na XIV Kongres Kobiet we Wrocławiu

fot. nadesłane
8 i 9 października 2022 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się największe święto środowisk kobiecych – XIV Kongres Kobiet. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”.
REKLAMA

Kongres Kobiet co roku gromadzi znamienite postaci ze świata kultury, nauki, biznesu, a także aktywistki społeczne. Po dwóch latach obradowania w formie hybrydowej Kongres odbędzie się ponownie na żywo, cieszymy się, że we Wrocławiu. Codziennie rejestruje się około 300 osób i na dziś zarejestrowanych jest 2 800 uczestników wydarzenia – mówiła Joanna Stańczyk, przewodnicząca Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dotychczas kongresy poświęcone były sytuacji w Polsce, ale ten rok jest szczególny. Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, Kongres zaprosił do Wrocławia członkinie Ukraińskiego Kongresu Kobiet, a okrągły stół będzie okazją do spotkania kobiet z organizacji pozarządowych, które działają w Polsce na rzecz Ukrainek w Ukrainie oraz Ukrainek w Polsce.

Bardzo się cieszymy jako Wrocławska Rada kobiet, że Kongres po raz pierwszy odbędzie się we Wrocławiu. Wrocław jest miastem równouprawnienia, o tym wszyscy wiemy, ale chcemy też poprzez Kongres wprowadzać kobiecą perspektywę – mówiła Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet

Podczas otwarcia, po wystąpieniach założycielek Kongresu – Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy – oraz Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, wystąpi Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, ale też  nagrody IX Kongresu Kobiet.

To aktywne wrocławianki z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Wrocławskiej Rady Kobiet, doprowadziły do tego, że XIV Kongres Kobiet będzie odbywał się we Wrocławiu. Tak się szczęśliwie ułożyło w języku polskim, że takie słowa jak wolność, przyszłość, demokracja solidarność są rodzaju żeńskiego. I o tych wszystkich wartościach będziemy rozmawiać we Wrocławiu – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W tym roku na Kongresie odbędą się zarówno debaty plenarne (poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu) jak i wiele paneli, wykładów i warsztatów zgromadzonych w rozlicznych centrach tematycznych takich jak m.in. gospodarki i równości, europejskie, samorządowe, przywództwa, ekologii, zdrowia, kultury, edukacji, praworządności, feminizmu, macierzyństwa i inne.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-0.2°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-12-01 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 20:00
miejsce
A2 Centrum Koncertowe, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 20:00
miejsce
Hala Orbita, Wrocław, ul....
wstęp biletowany