3 październik 2022

Moc jest w nas… Zbliża się XIV Kongres Kobiet

fot. nadesłane
W Hali Stulecia we Wrocławiu już 8 i 9 października odbędzie się największe święto środowisk kobiecych, czyli XIV Kongres Kobiet. W tym roku przebiega pod hasłem „Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”.
REKLAMA

Kobiety nie mają władzy, ale mają moc! - mówią organizatorki. To my rodzimy, wychowujemy dzieci, jesteśmy tytankami pracy. Tyle, że w ukryciu, bo jesteśmy niewidoczne. Niewidoczne w mediach, w polityce, w różnych zawodach. Ale mamy MOC i siłę! Mamy pomysły, żeby zmieniać naszą rzeczywistość i świat uczynić nieco lepszym -  takim, w którym kobiety i mężczyźni będą czuli się coraz lepiej.

Od 14 lat Stowarzyszenie Kongres Kobiet działa wspólnie na rzecz sprawiedliwości społecznej, praw kobiet, równouprawnienia, demokracji egalitarnej i demokracji troski. „W tym roku na Kongresie odbędą się zarówno debaty plenarne (poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu) jak i wiele paneli, wykładów i warsztatów zgromadzonych w rozlicznych centrach tematycznych takich jak m.in. gospodarki i równości, europejskie, samorządowe, przywództwa, ekologii, zdrowia, kultury, edukacji, praworządności, feminizmu, macierzyństwa i inne. Na Kongresie znajdzie się też przestrzeń wystawowa, kino kongresowe oraz punkty konsultacyjno-doradcze.  A w sobotę wieczorem zapraszamy na koncert Mery Spolsky „- mówi prof. Magdalena Środa, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Dotychczas kongresy poświęcone były sytuacji w Polsce. Ale ten rok jest szczególny. Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, Kongres zaprosił do Wrocławia delegację z Ukrainy. Przyjadą  członkinie Ukraińskiego Kongresu Kobiet, siostrzanej organizacji wraz Vice marszałkinią Ukraińskiego Parlamentu Oleną Kondratiuk. Okrągły stół, który poprowadzi prof. Małgorzata Fuszara będzie okazją do spotkania kobiet z organizacji pozarządowych z Ukrainy i tych, które działają w Polsce na rzecz Ukrainek w Ukrainie oraz Ukrainek w Polsce. Sesje plenarne poświęcone będą m.in. dyskusji o stanie świata i Polski z udziałem członkiń Gabinetu Cieni. Panelistki, opowiedzą o tym „Jak przerwać marazm antropocenu?” o „Nadziejach ekofeminizmu”, o poszukiwaniu przywódczyń, o stanowisku  „Kobiet przeciwko wojnom i na wojnach o swoje prawa”. Nie zabraknie rozmów o przyrodzie i o tym, jak ją chronić, poczynając od rzek i katastrofy ekologicznej Odry. Ochrona klimatu i przyrody, ekologia i środowisko muszą interesować dziś każdą i każdego.

Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to czy nasza piękna błękitna planeta pod koniec tego stulecia będzie się wciąż nadawała do życia dla ludzi i wszystkich innych istot.

Dla kobiet, szczególnie tych młodych, to jest kluczowa kwestia, ale to niełatwe zadanie i wymaga dużo eksperckiej wiedzy – mówi Ewa Sufin-Jacquemart, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet. - Klimat i przyroda są w sercu ekofeministycznej wizji jutra, którą promujemy.

Kongres Kobiet co roku gromadzi znamienite postaci ze świata kultury, nauki, biznesu, a także aktywistki społeczne. Nawet pandemia nie przeszkodziła w organizacji tego ważnego wydarzenia. Po dwóch latach obradowania w formie hybrydowej kobiety z entuzjazmem przyjęły wiadomość, że XIV Kongres odbędzie się ponownie na żywo. Podczas otwarcia, po wystąpieniach założycielek Kongresu - Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy - oraz Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, wystąpi Olga Tokarczuk, laureatka nagrody IX Kongresu Kobiet.

Liczne debaty, wykłady i warsztaty zawsze są okazją do wspólnego poszukiwania rozwiązań dla najbardziej istotnych problemów. Jak zapewniają organizatorki, każda uczestniczka wyjedzie z Wrocławia z konkretną wiedzą i narzędziami, które będzie mogła wykorzystać w swojej społeczności lokalnej walcząc z dyskryminacją, zabiegając o równość płci i o lepsze jutro.

XIV Kongres Kobiet jest dofinansowany ze środków Gminy Wrocław: www.wroclaw.pl

8 - 9  października 2022
wstęp bezpłatny
Hala Stulecia, Wrocławskie Centrum Kongresowe
ul. Wystawowa
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
2.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:50
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-11-28 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-28 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-28 19:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-28 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany