18 wrzesień 2023

Rusza plebiscyt Wrocławianka Roku 2023

fot. nadesłane
Rusza plebiscyt Wrocławianka Roku 2023. Organizatorem konkursu jest Wrocławska Rada Kobiet, działająca przy prezydencie Wrocławia.
REKLAMA
Szukamy kobiet, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym paniom. Kandydatki mogą zgłaszać osoby fizyczne lub instytucje do 16 października, nominując je w 7 kategoriach:
 • działalność równościowa
 • działalność społeczna i edukacyjna
 • działalność proekologiczna
 • działalność artystyczna
 • działalność naukowo-badawcza
 • działalność  small biznes (mała przedsiębiorczość)
 • i kategoria specjalna: teraz młodość – siła młodości

Wrocławska Rada Kobiet stworzyła to wyróżnienie, aby pokazać kobiety w działaniu, ich priorytety i osiągnięcia. Kobiety zaangażowane, kobiety mądre, które działają zawodowo i społecznie na rzecz Wrocławia. Chcemy pokazać ile kobiety robią dla naszego miasta.  To już czwarta edycja i mamy nadzieję, że będzie się cieszyła równie dużym zainteresowaniem jak w ubiegłych latach – mówiła  Joanna Nyczak przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, na co dzień dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Zgłoszenia można wysyłać  do  16 października  elektronicznie – na adres wzd@um.wroc.pl z dopiskiem w tytule „Wrocławianka Roku”, listownie – na adres organizatora Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. G. Zapolskiej 4 z dopiskiem na kopercie „Wrocławianka Roku” lub osobiście – w kancelarii UMW ul. G. Zapolskiej 4, sala nr 4, w kopercie z dopiskiem „Wrocławianka Roku”.

Ciągle mamy deficyty w równym traktowaniu kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego, biznesowego, naukowego i  politycznego – mamy nadzieję, że duża zmiana nastąpi po 15 października. Te wszystkie działania -  promowanie wspaniałych kobiet, które nas inspirują do działania – to jest cel działalności pierwszej w Polsce – Rady Kobiet, Wrocławskiej Rady Kobiet. Chcemy promować aktywność i sukces kobiet - podkreślał Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Laureatki plebiscytu wybierze kapituła, złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet. Uroczysta gala odbędzie się 27 listopada w Teatrze Muzycznym Capitol.  Laureatki z poprzednich edycji można zobaczyć, na otwartej dziś  wystawie Wrocławianki,  przy ulicy Oławskiej.

W ubiegłym roku spośród ponad pięćdziesięciu nominowanych wyróżniono 7 pań:
 • W  kategorii działalność równościowa nagrodę otrzymała Agata Roczniak, prezeska fundacji Diversum, pierwsza polska modelka na wózku inwalidzkim, która od lat kreuje wizerunek osób z niepełnosprawnościami.
 • W kategorii Działalność społeczna i edukacyjna została wyróżniona Iryna Yurchak, która od blisko 10 lat mieszka we Wrocławiu i pomaga Ukraińcom, przyjeżdżającym do stolicy Dolnego Śląska. To również założycielka nieformalnej grupy „Wrocławianki – Polki i Ukrainki”.
 • Za działalność proekologiczną wyróżniono Katarzynę Białą i Edytę Jankowską Picchiotti – panie, których celem jest zazielenianie miasta. Są również autorkami wielu projektów zmieniających Wrocław w miasto pełne drzew, krzewów i kwiatów.
 • Wrocławianką Roku 2022 w kategorii Działalność artystyczna – Twórczynie została Karolina Dzimira – Zarzycka, autorka książek o historycznych wizerunkach kobiet w sztuce.
 • W kategorii Działalność Naukowo - badawcza tytuł Wrocławianki Roku przypadł prof. dr hab. Joannie Rymaszewskiej, psychiatrze, naukowczyni, która pomaga przede wszystkim osobom z otępieniem lub demencją starczą, a także angażuje się w działalność społeczną z myślą o swoich pacjentach.
 • W kategorii Działalność small biznes wyróżnienie otrzymała Dorota Radwańska, właścicielka „Cafe Rozrusznik”, która nie tylko serwuje swoim gościom pyszną kawę, ale również włącza się w wiele inicjatyw kulturalnych, społecznych i ekologicznych.
 • W kategorii Teraz młodość - Siła młodości Wrocławianką Roku została dr Magdalena Łabowska, naukowczyni zajmująca się biotechnologią, a szczególnie hydrożelowymi nośnikami leków do kontrolowanego uwalniania substancji aktywnej. Pracuje również nad technologiami dla branży kosmicznej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
17.3°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 18:38
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-09-28 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-28 20:00
miejsce
Synagoga Pod Białym Bocianem,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-29 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-29 19:00
miejsce
Sala Teatralna NOT, Wrocław,...
wstęp biletowany