5 październik 2022

Jak dojadę z możliwością kupowiania biletów MPK

fot. nadesłane
To ważna zmiana przede wszystkim dla turystów. Od października bilety komunikacji miejskiej we Wrocławiu można kupić również przez aplikację „jak dojadę”. To ułatwienie przede wszystkim dla turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska.
REKLAMA
Mennica Polska obsługuje system URBANCARD Wrocławska Karta Miejska. Pasażerowie dzięki rozwiązaniom zapisanym w umowie z Mennicą mogą korzystać od czterech lat m.in. z kasowników Open Payment System. Wrocław jest pierwszym tak dużym miastem w Polsce, w którym zastosowano to nowoczesne rozwiązanie. Zainstalowano ponad 2800 nowych elektronicznych kasowników - po kilka w każdym pojeździe. Do tego 170 nowoczesnych automatów biletowych. Wrocławianie i turyści polubili ten prosty, zbliżeniowy sposób płacenia za podróż. Obecnie około 45% wartości całej sprzedaży biletów stanowią transakcje zbliżeniowe w autobusach i tramwajach.

Ale widzimy inny trend - coraz częściej Polacy korzystają z aplikacji, pod które podpięte są karty płatnicze lub jest możliwość dokonywania mikro płatności za ich pośrednictwem w smartfonie. Po prostu lubimy kupować różne usługi w aplikacjach. By wyjść na przeciw tym potrzebom dajemy taką możliwość także we Wrocławiu - opowiada Jolanta Mikos, kierownik Działu Obsługi Systemu Biletowego we wrocławskim magistracie.

Jak wylicza Mikos - dziś około 10% transakcji zawieranych jest przez aplikacje. Podstawowa to oczywiście aplikacja URBANCARD. Inne to SkyCash, mPay i Mobil SolidSolution. Teraz dołącza piąta - bardzo wśród Polaków popularna „Jak Dojadę”.

Mennica Polska jest jedynym dystrybutorem naszych biletów i wystawia tzw. API czyli interfejs, dzięki któremu różne zewnętrzne aplikacje mogą być pośrednikiem między Mennicą obsługującą URBANCARD a pasażerem kupującym bilet w aplikacji - dodaje Mikos.

„Jak dojadę” mocno zabiegało, by w jej aplikacji pojawiła się możliwość wykorzystania API. Prace trwały około dwóch lat. Tuż przed przyjazdem do miasta studentów programistom udało się zastosować API wystawione przez operatora i od października oferuje możliwość kupienia biletu bezpośrednio w aplikacji. Tak naprawdę bilet poprzez „Jak Dojadę” kupujemy bezpośrednio w systemie UURBANCARD.

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Wrocławia, ale także studentów, którzy wracają do stolicy Dolnego Śląska. Dzięki tej innowacji MPK będzie jeszcze bliżej swoich pasażerów. Ważne jest, abyśmy szli z duchem czasu nie tylko w kontekście torowisk czy taboru, ale także dostępności biletów. - komentuje Krzystof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Jak działa aplikacja?

Można do aplikacji podpiąć kartę lub zasilić ją środkami z konta. Przelewamy na wewnętrzne konto aplikacji jakąś kwotę, np. Blikiem - bo wtedy dzieje się to błyskawicznie. Następnie potwierdzamy numer telefonu w aplikacji i jesteśmy gotowi na zakupy.

Ponieważ aplikacja służy do wyznaczenia najlepszego połączenia kupno biletu najlepiej dokonać po wybraniu połączenia. W przypadku zakupu biletu jednorazowego aplikacja sama podpowiada jaki będzie najkorzystniejszy - czasowy czy na przejazd.

Zlicza tylko czas spędzony w pojeździe, bez dojścia do przystanku. Jeśli podróż nie przekroczy 30 minut - zaproponuje bilet czasowy. Jeśli przekroczy, zasugeruje byśmy jechali tylko jednym pojazdem. Jeśli pojedziemy kilkoma - zawczasu przeliczy odpowiednio cenę. To bardzo użyteczne, ponieważ nie trzeba znać wrocławskiej taryfy, by algorytm zaproponował nam najsensowniejsze rozwiązanie - tłumaczy Tomasz Sikora z Biura Prasowego wrocławskiego magistratu.

Od początku roku do końca sierpnia pasażerowie wrocławskiego MPK poprzez aplikacje kupili bilety za łączną sumę 12.500.000 zł. To około 10% wartości sprzedawanych we Wrocławiu biletów.  
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
0°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-12-01 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 20:00
miejsce
Klub Łącznik, Wrocław, ul....
wstęp biletowany