22 maj 2024

Miasto chce zbudować linię tramwajową na Księże Wielkie

zdjęcie: Miasto chce zbudować linię tramwajową na Księże Wielkie / pixabay/3308544
Władze Wrocławia chcą przedłużyć linię tramwajową do Księża Wielkiego, w pobliże granic miasta. Obecnie dojechać można tylko do pętli na Księżu Małym, podczas gdy w okolicy powstaje coraz więcej nowych mieszkań. Planowany jest też powrót tramwajów na ul. Kościuszki, aby zwiększyć przepustowość w tej części miasta.
REKLAMA

Ostatnich kilkanaście lat to czas intensywnego rozwoju Księża Małego i okolic. Położone peryferyjnie osiedle zyskało wielu nowych mieszkańców, ale korki w godzinach szczytu są tam codziennością. Rozwiązaniem ma być przedłużenie linii tramwajowej.

"Zależy mi, by zmienić wieloletnią praktykę, która funkcjonowała we Wrocławiu kilka czy kilkanaście lat temu, gdy sprzedawano na obrzeżach miejskie działki pod mieszkaniówkę w ogóle nie poprawiając dostępności komunikacyjnej tych miejsc" - zapewnił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Do końca roku ma zostać rozpisany przetarg na projekt trasy. Jeżeli nie będzie opóźnień, to pierwsze tramwaje pojadą nią do 2030 roku.

Jak zapowiedział Sutryk, połączenie tramwajowe powstanie wraz z kompleksową przebudową ulicy Opolskiej, która stanie się +południową bramą miasta+. Linia tramwajowa prowadzić ma od istniejącej pętli Księżę Małe do nowej pętli w rejonie ul. Brochowskiej, gdzie powstanie również parking P+R. Zostanie również dobudowany drugi tor na całej trasie, bo obecnie do pętli na Katowickiej prowadzi tor pojedynczy.

Poza przedłużeniem linii na Księże Wielkie w planach jest też m.in. powrót tramwajów na ul. Kościuszki, które nie jeżdżą tamtędy od 2014 roku. Obecnie ruch tramwajowy odbywa się równoległą ul. Traugutta.

Prezes MPK Witold Woźny wyjaśnił, że dodatkowe tramwaje i wydłużenie trasy sprawią, że niezbędne będzie usprawnienie połączeń tramwajowych w centrum, które są na granicy przepustowości.

Planowana jest kompleksowa przebudowa ul. Kościuszki. Oprócz szerszego torowiska, mają się tam pojawić ścieżki rowerowe i nowe chodniki.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
23°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany