1 lipiec 2024

Miasto planuje przebudowę pl. Powstańców Śląskich

zdjęcie: Miasto planuje przebudowę pl. Powstańców Śląskich / v13848868
v13848868
Plac Powstańców Śląskich przejdzie metamorfozę - przekazali przedstawiciele wrocławskiego ZDiUM-u. Właśnie ogłoszono przetarg na projekt. Na rondzie zachowana ma zostać brukowana nawierzchnia, ale będzie ona na nowo ułożona. Zmiany czeka też znajdujący się w centralnej części placu skwer.
REKLAMA

Przedstawiciele ZDiUM przekazali w poniedziałek, że ogłoszony został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Wykonawca będzie musiał uwzględnić potrzeby kierowców, pasażerów MPK, pieszych i rowerzystów.

"Celem remontu placu będzie przede wszystkim przywrócenie komfortu jazdy kierowcom, ale również rewitalizacja miejskiego skweru czyli pięknego mini parku wewnątrz okręgu" – podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Charakterystyczne rondo powstało pod koniec XIX wieku. Mijają je m.in. kierowcy wjeżdżający do Wrocławia od strony południowej, np. z autostrady A4. W przeciwieństwie do dużej części okolicznych osiedli, na pl. Powstańców Śląskich w dużej mierze zachowała się historyczna zabudowa.

"O ile proste odcinki Powstańców Śląskich będą miały nawierzchnię asfaltową to po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z racji otaczających rondo zabytkowych kamienic musimy zachować na rondzie tę historyczną nawierzchnię. Natomiast poniemiecką, nierówną kostkę na jezdni zastąpią nowe, równe granitowe bloki" - podkreślił prezydent Wrocławia.

Dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu Tomasz Staruchowicz zakłada, że przetarg powinien zostać rozstrzygnięty we wrześniu. Opracowanie projektów, kosztorysów inwestorskich, niezbędnych uzgodnień, opinii i decyzji zajmie projektantom ok. roku.

"Musimy pamiętać o tym, że projektowanie dotyczy rozległego obszaru i obejmie nie tylko infrastrukturę naziemną ale również sieci uzbrojenia podziemnego: kanalizację sanitarną, ogólnospławną i wodociągową" - podkreślił Tomasz Staruchowicz.

Urzędnicy szacują, że projekt remontu placu będzie kosztował kilkaset tysięcy złotych. (PAP)

autor: Michał Torz

mt/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
27.6°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany