Mikołajki na Zajezdni Popowice

fot. nadesłane
Podobnie jak w ubiegłym roku Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza najmłodszych i tych nieco starszych na Mikołajki na Zajezdni Popowice, czyli kolejne już w tym roku wydarzenie na tej zabytkowej wrocławskiej zajezdni zlokalizowanej przy ul. Legnickiej 65.
REKLAMA
Zainteresowani historią tramwajów i autobusów, a także chętni do przejechania się jednym z historycznych pojazdów, powinni zarezerwować sobie pierwszą sobotę grudnia (3.12.2022 r.) w godz. 11:00–15:00. Będzie okazja, by zobaczyć zabytkowe tramwaje i autobusy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego i Gminy Wrocław, zwiedzić zajezdnię z przewodnikiem oraz podpatrzeć postępy w remoncie tramwaju-opryskiwacza.

Zaplanowano też wykłady, ale chyba największą atrakcją będzie możliwość przejechania się w przyczepie autobusowej. Nie jest to możliwe na co dzień, ponieważ prawo zabrania przewożenia pasażerów w przyczepach na drogach publicznych. Ponieważ jednak wydarzenie odbywać się będzie na terenie zamkniętym, taka możliwość będzie istniała. W tę niedługą podróż zabierze nas unikatowy zestaw złożony z Jelcza 080 i przyczepy Jelcz P-080 z 1980 r. Będzie można wobec tego zobaczyć, jak jeździło się w latach 80. XX w. Choć duża część atrakcji przeznaczona jest raczej dla miłośników komunikacji zbiorowej, to rodziny z dziećmi także znajdą coś dla siebie. Poza przejażdżkami najmłodszych na pewno zainteresują różnorodne wiekowe pojazdy. Do większości z nich będzie można wejść.

Oto szczegółowy plan atrakcji:
  • cała impreza w godz. 11:00-15:00,
  • 11:00 – pokaz jeżdżącego tramwaju Linke-Hofmann Standard o numerze taborowym 1192 z 1929 r., który Klubowi Sympatyków Transportu Miejskiego niedawno udało się uruchomić po około ćwierćwieczu postoju,
  • 11:20, 12:20, 13:20, 14:20 – zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem, które będzie obejmować dawne hale postojowe i naprawcze, łaźnię i omówienie wybranych zabytkowych autobusów i tramwajów (zwiedzanie będzie trwało około 45 minut)
  • 11:30 – wykład mgra inż. Tomasza Szymczyszyna o nadwoziach Jelcz PR na różnych podwoziach (czyli o autobusach Jelcz PR110U, 080, 081, M11, L11, P-080 i PR110R),
  • 12:30 – wykład dra Tomasza Sielickiego i dra Krzysztofa Kołodziejczyka o pojazdach gospodarczych i technicznych, które były użytkowane przez przewoźników obsługujących komunikację zbiorową we Wrocławiu,
  • 13:30 – wykład dra Krzysztofa Kołodziejczyka o potencjale zabytków komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i marce WRO-TA, która obejmuje turystyczne wykorzystanie tego potencjału,
  • od 11:15 do 14:30 – przejazdy po terenie zajezdni unikatowym zestawem pojazdów składającym się z autobusu socjalnego Jelcz 080 i przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080 (oba pojazdy pochodzą z 1980 r. – podczas gdy zachowało się kilka autobusów tego rodzaju, to przyczepa przetrwała tylko jedna, co czyni ten zestaw szczególnie atrakcyjnym).

Wykłady będą odbywać się w ogrzewanym wnętrzu tramwaju Konstal 102Na #2069. Potrwają około godziny każdy. Na wystawie taboru będzie można zobaczyć takie tramwaje jak Maximum z 1901 r., Konstal 4N1 #1444 z 1960 r. czy Konstale 105Na, w tym Kultowe Stopiątki, czyli potrójniaka, jak w tramwajarskim języku określa się trzy połączone wagony tego typu. W tramwaju Konstal 105Na #2347 będzie możliwość ustawienia różnych napisów na wyświetlaczach. Z kolei spośród autobusów zaprezentowane zostaną m.in. słynne ogórki, czyli Jelcz 272 MEX i Jelcz 043, a także Jelcze M11 i PR110. Na placu będzie można też zobaczyć pojazdy specjalne związane z wrocławską komunikacją miejską, czyli żurawia wypadkowego na bazie Stara 266 (do podnoszenia wykolejonych wagonów), dużego fiata ustylizowanego na Nadzór Ruchu MPK czy Poloneza – replikę Komisji Wypadowej MPK

Bezpośrednim impulsem do organizacji wydarzenia jest trwający remont zabytkowego wagonu-opryskiwacza o numerze G-061. Pierwotnie pełnił funkcję szlifierki torowej. To najstarszy z serii trzech zachowanych do dziś wrocławskich wagonów-szlifierek. Pojazd powstał w 1927 r. w warsztatach głównych przedsiębiorstwa Städtische Straßenbahn Breslau (SSB), zlokalizowanych przy dawnej Frankfurterstraße (dziś to właśnie Zajezdnia Popowice przy ul. Legnickiej 65). Najprawdopodobniej w 1975 r. ten wagon-szlifierka został przebudowany na opryskiwacz, wykorzystywany do zwalczania roślinności rosnącej na międzytorzu. Po przebudowie w połowie lat 70. wagon posiadał malaturę dwubarwną – górna część była kremowa, dolna zielona. Naroża pomostów podkreślone zostały malowaniem ostrzegawczym – naprzemiennymi ukośnymi pasami białymi i czerwonymi. W takiej też postaci zapewne zobaczymy ten wagon po zakończeniu restauracji. Pojazd w przyszłości nie będzie tylko zabytkiem, ale będzie także użyteczny.

Po przeprowadzeniu wszystkich prac remontowych tramwaj-opryskiwacz wykorzystywany bowiem będzie do podlewania tzw. zielonych torowisk, przyczyniając się pozytywnie do poprawy estetyki miasta oraz cech bioklimatycznych. Dzięki zielonym torowiskom (pokrytym murawą) zmniejsza się ilość pyłu zawieszonego w powietrzu, poprawia się mikroklimat i bilans wodny. Obniża się też poziom hałasu wynikającego ze współpracy zestawów kołowych tramwajów z szynami.

Wydarzenie „Mikołajki na Zajezdni Popowice” jest wspierane przez Gminę Wrocław. Jest to kolejny z cyklu eventów, które mają przybliżyć wrocławianom i turystom samą zajezdnię, ale przede wszystkim stacjonujące tam zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-4.4°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 16:52
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany