MPK Wrocław - Zasuwamy ze zwrotnicami (i nie tylko)

fot. nadesłane
Pod koniec 2019 roku wrocławskie MPK przejęło nadzór i prowadzenie remontów na wrocławskich torowiskach. Poza programem #TORYwolucja MPK nadzoruje i przeprowadza inne remonty i naprawy. Jeszcze wiele jest do zrobienia, ale torowcy wykorzystują obecny czas i mniejszy ruch na ulicach miasta. Naprawdę sporo udało się zrobić!
Koronawirus
dolnośląskie
2952
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Od maja MPK Wrocław ruszyło z 11 pracami w ramach programu #TORYwolucja. W ostatni weekend rozpoczęła się wymiana torowiska na Pomorskiej, Staszica i Reymonta – koszt tego remontu to prawie 2 miliony złotych.

Ten remont jest nie tylko konieczny dla naszych tramwajów, ale to także ukłon wobec wrocławskich kierowców. – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. Każdy, kto tędy jeździ do pracy, wie, jak istotnie poprawi to komfort przejazdu. Kolejny tak duży remont torowiska czeka w tym roku Biskupin i trasę wzdłuż ulicy Olszewskiego.

Firmy pracujące na zlecenie MPK można spotkać na przykład na skrzyżowaniu Teatralnej i Piotra Skargi czy w pobliżu wrocławskiej Opery na Świdnickiej/Podwalu.

Wiem, że wygląda to jakbyśmy gotowali obiad dla naszych torowców, ogień bucha żywym płomieniem – śmieje się Krzysztof Balawejder. Ale to, co wygląda zaskakująco to tak zwana metoda spawania termitowego. Polega na połączeniu sąsiednich szyn poprzez wypełnienie przestrzeni stopiwem powstającym w tyglu znajdującym się ponad miejscem spawania.

Ciekły metal zalewa i wypełnia pustkę między łączonymi odcinkami torów. Spawanie takie stosują także kolejarze - to podstawowa metoda łączenia szyn w rozjazdach i skrzyżowaniach torów, a także podczas naprawy pękniętych szyn kolejowych.

MPK naprawia też trakcję pod wiaduktami na Powstańców Śląskich i Trzebnickiej, chociaż największe remonty w ramach tego programu czekają wrocławian w czasie wakacji. Mapkę aktualnie prowadzonych prac znaleźć można w załączniku. Poza tymi dużymi remontami MPK korzystało w kwietniu z mniejszego ruchu we Wrocławiu i prowadziło szereg napraw torów poza programem #TORYwolucja.

 Co udało się zrobić?
  • wymieniliśmy zwrotnicę – Piłsudskiego – Stawowa A306/2Z,
  • wymieniliśmy zwrotnicę – rondo Reagana B310/8N,
  • wymieniliśmy zwrotnicę – rondo Reagana B310/1N,
  • wymieniliśmy zwrotnicę – Kazimierza Wielkiego – Krupnicza A401/3Z,
  • wymieniliśmy 47 metrów szyn na pl. Powstańców Warszawy,
  • wymieniliśmy 42 metrów szyn na ul. Średzka (most),
  • wyszlifowaliśmy szyny – Toruńska – Kwidzyńska – ok. 4000 metrów toru pojedynczego,
  • wyszlifowaliśmy szyny – Pilczyce od mostu w kierunku pętli (do zwrotnicy) – ok. 400 metrów toru pojedynczego,
  • napawaliśmy i wyszlifowaliśmy krzyżownice w obrębie skrzyżowania Kazimierza Wielkiego – Krupnicza,
  • Awaryjnie w kwietniu wykonano także 142 spawy pękniętych główek szyn i torów, wstawiono także 24 metry szyn na odcinku Powstańców Śląskich – Jastrzębia oraz Orla; a także na pętli na Kosmonautów.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
2952
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-09-10 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 20:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany