Nazywam się Milijon… jeszcze nie, ale Tysiąc już tak!

fot. nadesłane
W maju na ulice Wrocławia wyjechała rekordowa, nigdy nie notowana w historii liczba pojazdów miejskiego przewoźnika. Wrocławian wozi od tego czasu ponad 600 pojazdów. MPK rośnie dalej – tym razem zatrudnia właśnie tysięcznego kierowcę.
REKLAMA
Wrocławskie MPK cały czas poszukuje i co ważniejsze zatrudnia kierowców. Pandemia miała negatywny wpływ na wiele gałęzi gospodarki powodując spowolnienie gospodarcze i miej-scami recesję. Sprzyja jednak miejskiemu przewoźnikowi. Kandydaci na motorniczych i kie-rowców zgłaszają się nieprzerwanie i mimo ustąpienia pandemii nie zmienia się liczba chęt-nych do pracy przy wożeniu wrocławian.

- Pytamy w czasie rozmów kwalifikacyjnych o powody przyjścia. Kandydaci wskazują pewną sytuację ekonomiczną firmy, regularność i przewidywalność czasu pracy, jasne kryteria pła-cowe – opowiada rzecznik MPK Tomasz Sikora. Ostatnio nowy kierowca powiedział mi to wprost: Wiadomo, ile zarobię i nie są to złe pieniądze, wiadomo, że zapłacą na czas, wiado-mo kiedy pracę zacznę i kiedy będę w domu. Na ciężarówce zarabiałem więcej, ale często pod stołem – tu wszystko wlicza się w emeryturę. 

Ten napływ kandydatów widać też w liczbach. 14 lipca w grupie przyjmowanych do pracy znalazł się tysięczny kierowca.

- Oczywiście za kółkiem w miejskich autobusach przewinęło się kilkanaście tysięcy ludzi, ale po raz pierwszy w historii będziemy mieli łącznie zatrudnionych tysiąc kierujących autobusa-mi – opisywał prezes spółki Krzysztof Balawejder. Cieszy szczególnie, że zgłasza się do nas coraz więcej kobiet. Także w gronie dziś zatrudnionych są dwie panie.

Spółka zatrudnia pracowników w kilkunastoosobowych grupach więc ciężko wskazać, który z nowych pracowników jest tym tysięcznym. Wiadomo, że wielu z nich wcześniej pracowało w transporcie międzynarodowym, teraz będą wozić wrocławian. Na pokładzie firmy przywitał ich Bogusław Kozdrowicki, który jest najdłużej zatrudnionym w MPK kierowcą. Pracuje w firmie od 1976 roku.

- Kierowanie współczesnym mercedesem to niebo a ziemia w porównaniu z ogórkami, który-mi też jeździłem – opowiadał najmłodszym stażem kolegom. Czasem bywało, że człowiek zajeżdżał na pętlę i musiał samodzielnie naprawić auto. A jeśli chodzi o te historie z robieniem jajecznicy na pokrywie silnika – to bzdura, ale faktycznie,  w ogórkach nigdy nie było zimno – ciepło od silnika dosłownie biło. Zimą pasażerowie byli mi… szczególnie bliscy.

MPK nieprzerwanie prowadzi akcje rekrutacyjne kierowców autobusów. Jeśli chodzi o szko-lenia na motorniczych czasowo je zawiesiło – tak wielu jest chętnych do prowadzenia wro-cławskich tramwajów.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
63266
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-01-31 15:00
miejsce
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 20:00
miejsce
A2 Centrum Koncertowe, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-11 20:00
miejsce
Zaklęte Rewiry, Wrocław, Krakowska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-16 19:00
miejsce
Hala Orbita, Wrocław, ul....
wstęp biletowany