28 październik 2022

Obwodnica Wałbrzycha otwiera nowe perspektywy przed tym miastem

Obwodnica Wałbrzycha otwiera nowe perspektywy rozwojowe przed miastem i regionem - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia obwodnicy tego miasta. Dodał, że poprawa infrastruktury to warunek przyciągnięcia nowych przedsiębiorców.
REKLAMA

"Ta droga tutaj (…) jest symbolem naszej sprawczości, naszej operacyjności i skuteczności. To ważne, bo rzeczywiście jej historia jest bardzo długa, a otwiera ona zupełnie nowe perspektywy rozwojowe przed Wałbrzychem, przed Szczawnem, przed okolicami tego wspaniałego (…) regionu" - powiedział szef rządu.

"Nowa inwestycja w taką obwodnicę, jak ta tutaj w Wałbrzychu, wiąże się z drogami dojazdowymi, gminnymi, powiatowymi. One z kolei z inwestycjami wodociągowymi, kanalizacją, inwestycjami w światłowody w przyłączenia energetyczne, a to z kolei jest warunek przyciągania nowych przedsiębiorców" – dodał.

Morawiecki ocenił, że dzięki nowym inwestycjom i poprawie infrastruktury, Wałbrzych pozbędzie się piętna lat 90-tych, czyli "zapaści, niedostatku, biedy, której region doświadczył w tak okrutny sposób".

"Zrobimy wszystko, we współpracy z samorządem, we współpracy z samorządowcami aby przywrócić dawny blask, w tym przypadku Wałbrzycha, ale też przywrócić szansę na nowe kolejne miejsca pracy, na coraz lepsze miejsca pracy" - podkreślił szef rządu.

Premier wspomniał też o innych inwestycjach, które zostały zrealizowane w Wałbrzychu z budżetu państwa. Wymienił stadion Górnika Wałbrzych, dworzec PKP, ulice Długosza i Dunikowskiego.

Polska musi się rozwijać w każdym regionie, w każdym regionie muszą być realizowane inwestycje - powiedział w Wałbrzychu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Ponad 280 mln zł finansowania ze środków unijnych, przy ogólnym koszcie inwestycji, kosztach kwalifikowanych 320 mln zł" - wskazał szef MI, odnosząc się do inwestycji w Wałbrzychu.

Adamczyk zaznaczył, że "Polska jest jedna". "Nie ma Polski A, B i C. Nie ma tej Polski, o której się mówi, że nie można inwestować i o tej, o której się mówi, że trzeba inwestować" – mówił.

Jak podkreślił, w Polsce muszą powstawać inwestycje, które oczekiwane są przez pokolenia. "Polska musi się rozwijać w każdym regionie, w każdym regionie muszą być realizowane inwestycje" – stwierdził.

Minister wyraził zadowolenie ze współpracy przy tej inwestycji rządu i samorządu. Przypomniał o rządowym wsparciu dla samorządów m.in. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. "Kwotą 3,5 mld zł wspieramy samorządy gmin, powiatów, województw" – przypomniał.

Dodał, że w ramach Programu 100 Obwodnic 7 obwodnic już powstalo, a 3 obwodnice zrealizowano w ramach rządowego Programu Rozbudowy Dróg.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że obwodnica Wałbrzycha ułatwi procesy inwestycyjne w tych trudnych czasach kryzysu dla gospodarki światowej jak i polskiej.

„Jesteśmy w trudnym czasie, a przed nami może czasy jeszcze trudniejsze. Dlatego bardzo się cieszę, że samorządowcy z wykorzystaniem środków unijnych, którego Polska jest jednym z liderów, potrafi te środki wykorzystywać na takie cele jak ten: sześć kilometrów drogi. Nie wiem, czy to nie najnowocześniejsza obwodnica w Polsce” - powiedziała Witek.

Dodała, że taka droga to szansa, ponieważ obecnie wszyscy bardzo „patrzą na to, jak dany obszar, region jest skomunikowany”.

Podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w budowę obwodnicy. „Widzę to kolegów parlamentarzystów różnych klubów, ale wybranych z tego okręgu. To jest także mój okręg, ciężko pracowaliśmy ponad podziałami, by ta droga powstała” - powiedziała Witek.

W ciągu trzech lat od 2019 roku w Wałbrzychu wybudowano 6 km obwodnicy, która składa się z dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Powstało jedno przejście podziemne i trzy wiadukty. Cała inwestycja kosztowała 397 mln zł, a 75 proc. środków pozyskano na jej budowę z funduszy unijnych.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ pif/ maja/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany