16 lipiec 2021

średnio co 22 kontrola autokaru kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego

zdjęcie: średnio co 22 kontrola autokaru kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego / fot. PAP
fot. PAP
Średnio co 22 kontrola autokaru kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego - wynika z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przyczyną jest przede wszystkim zły stan techniczny, ale zdarza się, że przewoźnik zapomniał o przeprowadzeniu okresowego badania technicznego.
REKLAMA

GITD poinformował w piątek, że inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w czasie tegorocznych wakacji skontrolowali już prawie 650 autokarów. Jak zaznaczono, średnio co 22 kontrola kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Przyczyną jest przede wszystkim zły stan techniczny pojazdu, ale zdarzają się także przypadki, kiedy przewoźnik zapomniał o przeprowadzeniu okresowego badania technicznego.

GITD podając przykłady autobusów, które nie nadawały się do dalszej jazdy wskazał m.in. na przypadki z Lubelszczyzny, czy Dolnego Śląska. W ostatni poniedziałek na parkingu przy Muzeum Wsi Lubelskiej, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Lublina skontrowali autobus, którego kierowca miał zawieźć dzieci do Okuninki.

"Już wstępna analiza dokumentów i danych w CEPiK wykazała, że kilka dni wcześniej funkcjonariusze policji z Zamościa zatrzymali dowód rejestracyjny tego autobusu, bo nie miał ważnych badań technicznych. Przegląd został zrobiony, ale dopiero 40 minut przed kontrolą inspektorów. Wątpliwości co do właściwego jego przebiegu wzbudziły jednak zapisy w tachografie autobusu. Badanie trwało zaledwie kilka minut. Ponadto z silnika pojazdu wyciekał intensywnie olej" - poinformował GITD.

Funkcjonariusze ponownie zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a przewoźnik został zobowiązany do podstawienia innego autobusu. "O ustaleniach inspektorów zostanie powiadomiony właściwy starosta, który sprawuje nadzór nad stacjami kontroli pojazdów" - zaznaczono.

Zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy zakończyła się także kontrola autobusu w Czernicy, który miał przewieźć grupę zuchów i harcerzy na letni wypoczynek do Białego Brzegu. Inspektorzy z dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzili jego stan techniczny na wniosek organizatora wyjazdu. "Ujawnili m.in. usterkę układu hamulcowego, który był nieszczelny i uchodziło z niego powietrze. Autobus nie pojechał dalej, a po kolonistów przyjechał inny autokar" - poinformował GITD.

Z kolei w ostatnią środę w Kaszewach przy drodze krajowej nr 92 inspektorzy ITD z Łodzi zatrzymali do kontroli drogowej autobus polskiego przewoźnika, którym jechała grupa dzieci z Nadarzyna do Torunia. "Niestety w tym przypadku dzieci również musiały zaczekać na inny autobus. Ważność badania technicznego autokaru, którym jechały upłynęła w marcu i dotąd badanie nie zostało ponownie przeprowadzone. Dowód rejestracyjny pojazdu, również w tym przypadku, został u inspektorów. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie wyjaśniające, a kierowca został ukarany mandatem" - zaznaczono.

Od początku wakacji inspektorzy ITD skontrolowali 647 autokarów. W 29 pojazdach stwierdzili nieprawidłowości, które były podstawą zatrzymania dowodów rejestracyjnych. W 11 autokarach były na tyle poważne, że zagrażały bezpieczeństwu przewożonych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego funkcjonariusze ITD wydali kierowcom zakaz dalszej jazdy z miejsca kontroli.

Inspektorzy w trakcie kontroli sprawdzają stan najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa układów: hamulcowego, czy kierowniczego oraz oświetlenie i ogumienie, a także stan trzeźwości kierowców, czas pracy oraz ich uprawnienia.

Kontrole są prowadzone na głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscach zbiórek, ale również w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych. Jak informuje GITD, zgłoszenie przez rodziców, nauczycieli, czy też opiekunów wycieczek chęci przeprowadzenia kontroli, powinno nastąpić na kilka dni przed wyjazdem. Należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
10.1°C
wschód słońca: 06:57
zachód słońca: 18:24
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-10-04 18:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-04 19:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-04 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-04 20:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany