Torywolucja mknie na północ Wrocławia

fot. nadesłane
8,5 miliona złotych kosztować będzie remont ulicy Żmigrodzkiej. Do tego od razu nowe torowisko za milion złotych na pętli tramwajowej przy ulicy Zawalnej. MPK podpisało właśnie umowy z wykonawcami prac.
Koronawirus
dolnośląskie
2972
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Remont pętli to prawie milion złotych – dokładnie 997 tysięcy złotych. Modernizacja Żmigrodzkiej natomiast będzie kosztowała niemal 8,5 miliona złotych. Firmy wykonujące prace czyli Zakład Sieci i Zasilana z Wrocławia (Zawalna) oraz KZN Rail z Krakowa (Żmigrodzka) remonty rozpoczną 27 czerwca a całość ma być gotowa przed końcem wakacji, 19 sierpnia.

- Będzie ładniej, szybciej a przede wszystkim ciszej. O to ostatnie prosili sami mieszkańcy i rada Osiedla Karłowice-Różanka, która zebrała 400 podpisów pod petycją o remont torów – cieszył się dziś Grzegorz Maślanka przewodniczący Rady Osiedla Karłowice-Różanka. Lata całe prosiliśmy o remont – a teraz się ruszyło i to od razu w dwóch miejscach na pętli i na Żmigrodzkiej.

Faktycznie ostatni poważny remont torowisko przeszło na początku lat 90’ XX i wtedy zasto-sowano tam technologię znaną z kolei. Nikt wówczas nie brał pod uwagę hałasu – dziś jak mówili mieszkańcy w siedzibie Rady Osiedla tramwaje są głośne. MPK już wcześniej wpro-wadziło ograniczenie prędkości do 30 km/h ze standardowych 50.

- Po remoncie nie tylko tramwaje będą cichsze ale i szybsze. Odwodnione torowisko przykryje hummus a na nim wyrośnie trawa. W której widać będzie tylko 4 szyny. – opisywał Krzysztof Balawejder, prezes MPK. Tramwaje po remoncie wrócą do standardowej dla tego odcinka prędkości 50 kilometrów na godzinę. Wtedy będziemy mogli pozdejmować tabliczki ograniczające prędkość naszych pojazdów i podarować je tutejszym mieszkańcom na pamiątkę ich starań.

Wyremontowany zostanie nie tylko zakładany pierwotnie odcinek Żmigrodzkiej między Bał-tycką a Broniewskiego, ale też jej fragment od Broniewskiego do ulicy Na Polance czyli nie-mal do wysokości Mostu Trzebnickiego.

- Wracamy do Wrocławia po kilku latach – mówił na spotkaniu z rada osiedla i dziennikarzami Grzegorz Leszczyński z KZN Rail z Krakowa wykonawca remontu na Żmigrodzkiej. Robiliśmy wcześniej między innymi remont waszego Dworca Głównego, wcześniej byliśmy na placu Grunwaldzkim, projektowaliśmy i przerabialiśmy Bardzką i Świeradowską. Teraz zajmiemy się północą waszego miasta.

Sama Żmigrodzka to wymiana blisko 800 metrów torowiska, przede wszystkim zmieni się jego wygląd, bo całe po remoncie zostanie obsiane trawą, a wykonawca jest zobligowany, by w czasie trwania gwarancji o zielone torowisko dbać i je regularnie kosić. Potem przejmie to zadanie MPK. Trawa zniweluje hałas, jaki powstaje w czasie przejazdu tramwajów. Tramwaje będą cichsze a jednocześnie będą mogły pojechać szybciej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
2972
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-09-10 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 20:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany