10 lipiec 2021

Błaszczak: żołnierze WOT zawsze są gotowi, zawsze blisko

fot. PAP
Żołnierze WOT są zawsze gotowi, zawsze blisko, szczególnie w pandemii byli na pierwszej linii, wspierali - powiedział w sobotę w Braniewie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zachęcał młodych ludzi do tego, żeby związali swoją przyszłość z wojskiem.
REKLAMA

Szef MON uczestniczył w Braniewie w przysiędze wojskowej ponad stu żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przy tej okazji powiedział, że to ważny dzień w życiu każdego żołnierza Wojska Polskiego.

"Od dziś żołnierze, którzy złożyli przysięgę współtworzą formację niezwykle istotną dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - współtworzą Wojska Obrony Terytorialnej" - zaznaczył minister.

Dodał, że żołnierze WOT, szczególnie w epidemii "byli na pierwszej linii, wspierali". Minister wspomniał też, że uczestniczą oni w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wypadków, wspierają straż pożarną. "Zawsze są gotowi, zawsze są blisko. Taka służba żołnierzy WOT" - podkreślił.

Drugim zadaniem tych jednostek - jak powiedział szef MON - jest ćwiczenie razem z wojskiem operacyjnym. Wielu z żołnierzy WOT potem do niego przystępuje.

Jak zaznaczył Błaszczak, oprócz żołnierzy z Braniewa w innych miejscowościach w Polsce przysięgę złożyło ponad 700 żołnierzy. "Wojska Obrony Terytorialnej rozrastają się" - ocenił.

Podziękował wszystkim, którzy zdecydowali się na przystąpienie do WOT. "Zachęcam do tego, żeby związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim w różnej formule, czy to w formule WOT czy w formule wojsk operacyjnych. Naprawdę warto. Dzięki temu Polska może się rozwijać" - podkreślił.

"Jesteśmy dumni z was, jesteśmy dumni z tego, że zdecydowaliście się przystąpić do Wojska Polskiego. Życzę wam satysfakcji z pełnienia codziennej służby" - mówił do nowych żołnierzy OT.

Wydarzeniu towarzyszył piknik wojskowy "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Błaszczak w wystąpieniu dla dziennikarzy przypomniał, że MON wprowadził zmiany w sposobie rekrutacji do Wojska Polskiego, "aby ten proces stał się łatwiejszy i był bardziej płynny". "Stworzyliśmy mobilne centra rekrutacji. Stworzyliśmy także zasady, które stanowią o tym, że ci wszyscy, którzy rekrutują do wojska, są na usługi ochotników, a nie ochotnicy na usługi administracji wojskowej" - podkreślił.

Minister zaznaczył, że poza wystawą sprzętu wojskowego podczas pikniku w Braniewie dostępny był wojskowy punkt szczepień. Można tam było przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson.

"Proszę skorzystać z tej sposobności, dlatego, że zaszczepienie przynajmniej 80 proc. populacji daje gwarancję tego, że nie dotknie nas kolejna faza epidemii" - apelował.

Dodał, że podobne wojskowe pikniki, pod hasłem "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będą organizowane w kolejne weekendy w wielu miejscach w kraju.

Podkreślał, ze priorytetem rządu PiS, podobnie jak zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy, jest bezpieczeństwo. "Stąd też nakłady na obronność, stąd też rozwój liczebny wojska" - mówił.

Błaszczak przypomniał, że w piątek był w Białej Podlaskiej w Lubelskiem, gdzie - jak mówił - wróciło wojsko i gdzie powstał nowy garnizon 18. Dywizji Zmechanizowanej.

"W woj. warmińsko-mazurskim również likwidowane były jednostki wojskowe, dziś są odtwarzane, dziś się rozrastają, tworząc silną 16. Dywizję Zmechanizowaną" - stwierdził.

Zaznaczył, że to wszystko jest możliwe, dzięki temu, że "rząd ustabilizował sytuację finansową, a budżet jest stabilny i prorozwojowy". Minister przypomniał główne założenia rządowego programu "Polski Ład". Podkreślił, że ten program ma służyć temu, by Polska się rozwijała i była bezpieczna.

Szef MON dodał, iż gratulował dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej faktu, że brygada "rozrasta się liczebnie". "Jest to trzecia pod względem wielkości, pod względem liczebności brygada WOT-u w Polsce. Ale oczywiście nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa" - zapewnił Błaszczak.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Nosi imię kpt. Gracjana Fróga "Szczerbca" i kontynuuje tradycję 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Żołnierze tej brygady pełnią służbę w pięciu garnizonach – w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie i Ełku. Obecnie służy w niej już ponad 2800 żołnierzy.(PAP)

autorzy: Marcin Boguszewski, Iwona Żurek, Klaudia Torchała

mbo/ iżu/ tor/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany