20 sierpień 2022

Inauguracja Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej

zdjęcie: Inauguracja Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej / fot. PAP
fot. PAP
Pierwszy raz prezentujemy Wydawnictwo IPN w formie spotkania z odbiorcami, aby pokazać dorobek i ogrom pracy naszych historyków i naukowców - powiedziała PAP Karolina Imianowska, dyrektor Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.
REKLAMA

W Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21 w sobotę, odbyła się inauguracja Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.

"IPN po raz pierwszy organizuje Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej. Przez 22 lata funkcjonowania instytutu wydaliśmy ponad 3,5 tysiąca różnych tytułów - książek, komiksów, broszur okolicznościowych, periodyków naukowych i popularnonaukowych. W tych dniach, od 20 do 31 sierpnia proponujemy wszystkim odbiorcom, którzy interesują się historią ciekawe książki, publikacje naukowe, które wydał IPN. W naszej ofercie mamy 950 tytułów, które teraz dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Z jednej strony nasza akcja ma charakter edukacyjny, z drugiej strony proponujemy spotkanie z historią w piknikowym nastroju" - powiedział PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Oddziały IPN: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie przygotowały program wydarzeń towarzyszących podczas inauguracji Dni Wydawnictwa IPN.

"Chcemy zainteresować i zaintrygować ludzi, którzy nie sięgali jeszcze dotąd po książki wydawane przez IPN. Mamy nadzieję, że zainteresują się bogatą i różnorodną tematyką publikacji. Instytut koncentruje się na wydarzeniach z XX wieku. Publikacje, które dziś i przez następne kilkanaście dni można nabyć, zarówno w Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21, jak również we wszystkich księgarniach stacjonarnych oraz w księgarni internetowej IPN są takimi książkami, które mogą zainteresować i skłonić do refleksji o trudnych wydarzeniach z historii Polski, ale także historii świata w XX wieku" - tłumaczył dr Leśkiewicz.

IPN zapowiada kolejne spotkania z odbiorcami. To pierwsza tego typu akcja w 22-letniej historii IPN.

"Dostrzegamy potrzebę zainteresowania szczególnie młodego pokolenia ofertą wydawniczą. Podczas dzisiejszego spotkania jest możliwość spotkania z autorami, a także z rysownikami. Nie zabraknie gier edukacyjnych. Instytut wydał kilkanaście tytułów gier a także kilkanaście komiksów. Hitem wydawniczym jest komiks o Antku Srebrnym. To ciekawa forma przedstawienie najmłodszym obiorcom bardzo trudnej historii Polski w okresie II Wojny Światowej i okresu tuż po wojnie. Zarówno gry edukacyjne, planszowe, w które możemy grać całą rodziną, jak i komiksy są istotnym elementem uzupełniającym naszą narrację historyczną" - dodał Leśkiewcz.

W programie Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej jest m.in. wycieczka po zakątkach Archiwum, wystawy, a także spotkania z autorami książek oraz rysownikami m.in. z Krzysztofem Wyrzykowskim. Dla najmłodszych uczestników przewidziano zabawy z nagrodami, rysowanie flagi i godła oraz gry edukacyjne.

"Pierwszy raz prezentujemy Wydawnictwo IPN w formie spotkania z odbiorcami, aby pokazać dorobek i ogrom pracy naszych historyków i naukowców. Chcemy pokazać efekt skali - poprzez 950 naszych publikacji i ogólnopolski zasięg dystrybucji. Na co dzień publikacje są także dostępne w 11 oddziałach IPN w całej Polsce" - powiedziała Imianowska.

Poza Warszawą wydarzenia towarzyszące Dniom Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej odbędą się w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

20 sierpnia w Krakowie księgarni IPN w "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8 oraz na specjalnym stoisku plenerowym na Plantach będzie można nabyć publikacje IPN.

We Wrocławiu Dniom Wydawnictwa IPN będzie towarzyszyła wystawa "Tadeusz Bór-Komorowski" i spotkania z autorami. W sobotę o przebiegu bitwy warszawskiej 1920 roku opowie Piotr Galik. Można wziąć udział w quizie "Co Ty wiesz o AK?!" oraz w grze miejskiej "Twierdza Solidarność. Wrocław".

W Poznaniu zwiedzający mają możliwość zobaczyć Archiwa IPN. W namiocie edukacyjnym na najmłodszych będzie czekać gra edukacyjna "Dywizjon 303", kurs szyfrowania oraz prezentacja nowej gry "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". W namiocie filmowym można obejrzeć filmy m.in "Kasztanka", "Niezwyciężeni. Czas Próby", oraz cykl filmów "Zbrodnia niedoskonała". Rekonstruktorzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich przybliżą historię Powstania Wielkopolskiego.

Oferta Wydawnictwa IPN będzie dostępna również w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie i Szczecinie.(PAP)

Autor: Maciej Replewicz, Olga Łozińska

mr/ oloz/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
2°C
wschód słońca: 05:35
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-04-25 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-25 19:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-25 20:00
miejsce
Sala Witrażowa - Stary Klasztor,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 19:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany