30 maj 2019

Liderzy samorządowi z Europy i Polski – Kongres Regionów już wkrótce we Wrocławiu

X Kongres Regionów, planowany na 11-12 czerwca we Wrocławiu, od 10 lat jest najważniejszym spotkaniem liderów samorządu. W tegorocznej jubileuszowej edycji wydarzenia obecność potwierdziło ponad 50 prezydentów miast oraz kilkudziesięciu burmistrzów i starostów z całej Polski. Obok polskich samorządowców, pojawią się także goście z Europy, którzy przedstawią skuteczne rozwiązania dla największych wyzwań miast i regionów.
Koronawirus
dolnośląskie
2972
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Tegoroczny program Kongresu Regionów obejmuje pięć bloków tematycznych: Przestrzeń, Mobilność, Środowisko, Finanse i Strategie 2030. Zaplanowano także sesję specjalną Otwartość na zmiany społeczne oraz scenę AI w biznesie i samorządzie.

Wśród gości i prelegentów na Kongresie Regionów w Wrocławiu pojawią się m.in. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc oraz Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Tegoroczna edycja Kongresu Regionów przyciągnie do Wrocławia również zagranicznych gości specjalnych, którzy reprezentują najbardziej innowacyjne miasta w Europie. W specjalnej sesji poświęconej otwartości na zmiany społeczne oraz integracji społecznej na poziomie lokalnych społeczności wystąpi Lefteris Papagiannakis, wiceprezydent Aten odpowiedzialny za politykę społeczną. Model integracji społecznej przyjęty w Atenach zdobył w 2018 roku pierwszą nagrodę w konkursie Komisji Europejskiej dla najbardziej innowacyjnych miast UE oraz pierwszą nagrodę w światowym konkursie burmistrzów fundacji Bloomberg Philantropies w 2014 roku.

Najlepsze praktyki europejskich miast w walce ze zmianami klimatu przedstawi Andreas Wolter, wiceburmistrz Kolonii i jednocześnie prezes największej w Europie organizacji klimatycznej Climate Alliance, zrzeszającej ponad 1400 miast i gmin z całej Europy. Organizacja zajmuje się promocją energii odnawialnej, demokratyzacji energetyki oraz wymiarem globalnym bezpieczeństwa energetycznego i klimatycznego.

Wydarzeniem tegorocznego Kongresu Regionów będzie wystąpienie lidera rady miejskiej Preston, Matthew Browna. Stworzony przez niego Model Preston – w zgodzie z unijnymi przepisami - wykorzystuje system zamówień publicznych do budowy lokalnej gospodarki. Model ten sprawił, że w ciągu kilku lat upadające 140-tysięczne miasto Preston dźwignęło się z zapaści i zostało okrzyknięte mianem najlepszego miasta do życia i pracy w północno-wschodniej Anglii. Obecnie Model Preston wprowadzany jest w wielu dużych miastach Europy, w tym w Manchester i Birmingham.

W Kongresie Regionów potwierdzili swój udział również dwaj uznani specjaliści od sztucznej inteligencji (AI): prof. Baruch Schieber z IBM Watson w Nowym Jorku i dr Grzegorz Świrszcz z Google Deep Mind w Londynie.  Obaj wystąpią w specjalnym bloku poświęconym sztucznej inteligencji w biznesie i samorządzie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
2972
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-09-10 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 20:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany