kategoria: Kraj
5 grudzień 2023

Nowoczesny ultrasonograf wykorzystujący AI w szpitalu wojewódzkim w Kielcach

zdjęcie: Nowoczesny ultrasonograf wykorzystujący AI w szpitalu wojewódzkim w Kielcach / fot. PAP
fot. PAP
Jeden z najnowocześniejszych na świecie aparatów ultrasonograficznych trafił do Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Kielcach. Nowe urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), zapewniając precyzyjniejszą diagnostykę prenatalną.
REKLAMA

Premiera urządzenia, które kupił kielecki szpital, odbyła się w październiku na Światowym Kongresie ISUOG (Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii) w Seulu, w którego trakcie ginekolodzy – położnicy z WSzZ zaprezentowali wyniki swoich badań naukowych.

„Jesteśmy dumni, że aparat tej klasy dotarł do Kielc. Jest to urządzenie o wiele nowszej generacji niż te, które do tej pory posiadała nasza klinika” – podkreślił we wtorek podczas prezentacji nowego urządzenia dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Dodał, że blisko 30 proc. dzieci rodzących się w regionie przychodzi na świat w szpitalu na kieleckim Czarnowie, dlatego placówka musi być wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Dr Świercz zapowiedział, że USG będzie wykorzystywane bardzo szeroko, nie tylko w diagnostyce prenatalnej, ale i w uroginekologii oraz w pracy naukowej lekarzy.

Nowy aparat USG jest wyposażony w sztuczną inteligencję, co w praktyce przekłada się na lepsze obrazowanie i precyzyjniejszą diagnostykę prenatalną.

Dr Daniel Wolder, specjalista ginekologii i położnictwa, posiadający certyfikat echokardiografii płodowej PTU (Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego) oraz certyfikat badań prenatalnych wyjaśniał, że dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji aparat sam rozpoznaje obraz, narządy wewnętrzne, dokonuje automatycznie pomiarów poszczególnych części ciała. Urządzenie umożliwia także np. obrazowanie 3D kręgosłupa dziecka w czasie rzeczywistym. Lekarz analizuje obraz i jeśli uzna, że dane są prawidłowe, akceptuje otrzymane wyniki. Dzięki uczeniu maszynowemu, urządzenie z każdym badaniem staje się precyzyjniejsze i unika błędów.

„Na pewno wpłynie to na lepszą wykrywalność wad wrodzonych” – dodał specjalista.

Nowy ultrasonograf kosztował prawie milion złotych. Zakup był możliwy, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Klinika Położnictwa i Ginekologii w WSzZ posiada III poziom referencyjności, co w praktyce oznacza, że trafiają tu wszystkie najtrudniejsze przypadki. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
14.6°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 21:07
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-13 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-13 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany